Kiedy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?

Gorące tematy Praca dołącz do dyskusji (33) 27.07.2016
Kiedy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?

Marek Krześnicki

Prawdopodobnie każdemu z nas zdarzyła się nagła sytuacja, w której potrzebowaliśmy dnia wolnego od pracy. Kodeks pracy przewiduje, że pracownik ma prawo do żądania od pracodawcy udzielenia urlopu, na nie więcej niż 4 dni w roku. Odmowa udzielenia urlopu na żądanie – czy pracodawca ma do tego prawo?

Urlop na żądanie a prawo

Urlop na żądanie jest instytucją uregulowaną w art. 1672 kodeksu pracy, zgodnie z którym:

Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.

Prawo nie przewiduje specjalnej formy dla żądania pracownika – co koresponduje z zazwyczaj niespodziewanymi okolicznościami stojącymi za koniecznością żądania urlopu. Tym samym żądanie pracownika może przyjąć dowolną formę: pisemną, ustną, telefoniczną, wiadomość e-mail czy innej.

Istotne natomiast jest, aby zgłoszenie chęci wzięcia takiego urlopu było zgłoszona nie później niż do chwili przewidywanego rozpoczęcia pracy (chyba, że regulamin pracy czy umowa o pracę przewidują późniejszy termin takiego zgłoszenia). Jeśli pracownik spóźni się z żądaniem, to powinien liczyć się z poważnymi konsekwencjami. W świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego (II PK 26/08):

rozpoczęcie urlopu „na żądanie” (art. 1672 k.p.) przed udzieleniem go przez pracodawcę może być uznane za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy, będącą ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 1 k.p.

W konsekwencji pracownik, który spóźni się ze zgłoszeniem żądania urlopu, może być zwolniony bez wypowiedzenia.

Odmowa udzielenia urlopu na żądanie

Wątpliwości w orzecznictwie budzi to, czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu, o ile został on prawidłowo zgłoszony. Orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje jednak, że do urlopu na żądanie mają zastosowanie ogólne przepisy o urlopach. W szczególności oznacza to, że pracodawca może nie wyrazić zgody na urlop, jeśli nieobecność pracownika zagrażałaby zapewnieniu normalnego toku pracy.

Należy zatem przyjąć, że w pewnych okolicznościach pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu na żądanie. Aby uniknąć nieporozumień należy pamiętać, aby rozpocząć urlop dopiero po potwierdzeniu jego udzielenia przez pracodawcę.

Jeśli chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika w powyższym lub też innym zakresie, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

33 odpowiedzi na “Kiedy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?”

 1. Nadal tego nie rozumiem.

  Co to za urlop „na żądanie”, jeśli pracodawca może to żądanie olać?

  To jak przystanek na żadanie, a kierowca jedzie dalej, bo się spieszy na pączki :D

  • Wyobraź sobie sytuację, w której jesteś na wyższym stanowisku i w danej chwili jako jedyny masz możliwość otwarcia punktu firmy (sklepu, biura, czy czegokolwiek innego), z uwagi na bezpieczeństwo kod do alarmu znają 2 osoby (w tym ty), druga osoba przebywa na planowanym urlopie, a Ty nagle zgłaszasz urlop na żądanie. Przyczyniło by się to do strat firmy oraz braku możliwości pracy pozostałych pracowników. Raczej sam byś się nie zgodził, na miejscu pracodawcy, aby udzielić takiego urlopu.

   • Sytuacje są różne ale prawo jedno. Artykuł slaby. Nadal nie znamy odpowiedzi na zadane w tytule pytanie. Skoro jest orzecznictwo SN to może warto je przytoczyć.

    • Pytanie: „Kiedy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?”

     Odpowiedź: „pracodawca może nie wyrazić zgody na urlop, jeśli nieobecność pracownika zagrażałaby zapewnieniu normalnego toku pracy”

     • Czym w takim razie różni się urlop na żądanie od normalnego ?

     • W wielu firmach wniosek o „normalny”, długoterminowy urlop musisz złożyć z wyprzedzeniem, np. dwa tygodnie wcześniej. Urlop na żądanie możesz wziąć z dnia na dzień.

     • AFAIR takiego ograniczenia nie ma w prawie. Mogę wziąć 1 dzień bez uprzedniego rezerwowania. Dlatego pytam się o różnice.

   • To znaczy że pracodawca jest cienki z organizacji, a jak ta jedna jedyna niezbędna osoba będzie miała wypadek i nie stawi się w pracy… to cała firma leży… pogratulować organizacji…

    • Takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, ale właśnie na takie ewentualności pracodawca ma prawo odmówienia :) przecież nie odmówi Ci bo ma takie widzi mi się, jeśli jesteś normalnym szeregowym pracownikiem i ktoś może zrobić Twoją robotę.

     • Ale takie „niby nie ale w sumie tak” powodują różne interpretacje i nadinterpretacje – czyli w konsekwencji wolnoamerykanke.

     • Taka sytuacją może być fakt, że np. miejski zakład komunikacji potrzebuje aby rano w pracy pojawiło się 20 kierowców aby autobusy mogły wyjechać na linię. Ma zatrudnionych w sumie 30 osób, z tego np. 5 jest na L4 a 5 już na urlopach. I teraz pewno może odmówić UŻ kierowcy, który nie przyjdzie bo przedsiębiorstwo nie będzie mogło uruchomić wszystkich autobusów.

     • Jest to problem oczywiście, ale nie wyobrażam sobie sytuacji że taki pracownik nie dostanie UŻ i nie pojedzie do np. rodzącej małżonki albo wystąpił o UŻ bo ma ciągle 3 promile a pracodawca mu powie „do roboty”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *