ecommerce

Opakowania w ecommerce są jedną z tych rzeczy, które odróżniają byle jaki sklep od marki premium

Rafał Chabasiński
27.02.2023
Opakowania w ecommerce są jedną z tych rzeczy, które odróżniają byle jaki sklep od marki premium

W okresie wzrostu cen praktycznie wszystkiego drożeją także opakowania w ecommerce. Sprzedawcy muszą więcej płacić za karton i wypełniacze. Równocześnie jednak opakowania stanowią jedno z kluczowych narzędzi do budowania pozytywnego wizerunku marki. Podpowiadamy, w jaki sposób sklep internetowy może wykorzystać najnowsze trendy w tej dziedzinie.

Dzisiaj opakowania w ecommerce są jednym z narzędzi do budowania wizerunku e-sklepu

Opakowania w ecommerce są dużo ważniejsze, niż by się wydawało na pierwszy rzut oka. Dawno minęły czasy, w których przesyłkę z towarem można było zapakować w byle jaki karton i obkleić taśmą klejącą. Na przeszkodzie stoi kilka czynników. Najważniejszym jest chyba wpływ inflacji na ecommerce: także opakowania zdążyły znacząco zdrożeć. Nie bez znaczenia jest także rosnąca świadomość ekologiczna kupujących online.

W okresie dekoniunktury każdy racjonalny przedsiębiorca stara się ograniczać zbędne koszty. Niestety, w przypadku opakowań nie zawsze będzie to możliwe. Dostarczanie klientom zamówień bez użycia opakowań jest najczęściej po prostu niemożliwe. Tym samym opakowania w ecommerce stanowią jedną z kluczowych wizytówek naszej marki, z którą konsument zawsze będzie miał styczność. Być może lepszą taktyką jest więc jak najlepsze wykorzystanie tego faktu?

Współczesny kupujący online przynajmniej stara się myśleć o środowisku naturalnym

Dla nikogo chyba nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że opakowanie powinno być dopasowane do produktu. Zbyt duże zwyczajnie zajmuje więcej miejsca, niż jest to absolutnie konieczne. To z kolei oznacza komplikacje na niemal wszystkich etapach transportu do klienta. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że duże opakowanie zawierające głównie powietrze lub wypełniacze może wywrzeć fatalne wrażenie na odbiorcy.

Jak już wspomniano, dla konsumentów ochrona środowiska naturalnego stają się coraz bardziej istotna. Owszem, w czasach inflacji największe znaczenie dla kupujących ma obecnie cena. Równocześnie jednak wszelkie dostępne badania sugerują, że ogół doświadczenia zakupowego jest zaraz za nią. Dobre opakowanie może nam przysporzyć kolejnego stałego klienta. Złe z kolei prawdopodobnie sprawi, że dana osoba więcej nic u nas nie kupi. Skoro zaś kwestie ekologiczne są dla kupujących ważne, to i sprzedawcy powinni je uwzględniać tam, gdzie to możliwe.

Nie zawsze da się wysłać towar bez styropianowych wypełniaczy. Dość często można je zastąpić kartonem lub przynajmniej ograniczyć użycie nieekologicznych elementów opakowania do absolutnego minimum. Są także sytuacje, w których wystarczy wpakować zamówienie do papierowej koperty. Istnieje spora szansa, że wybór ekologicznego opakowania nam się opłaci także pod względem finansowym.

Stosując wielorazowe opakowania możemy upiec kilka pieczeni na jednym ogniu

Nie sposób nie wspomnieć o rozwijającym się sektorze opakowań wielorazowych. To stosunkowo nowy trend w branży ecommerce, który jednak szybko zyskuje na znaczeniu. Z punktu widzenia sklepu internetowego to bardzo dobry pomysł. Po co generować dodatkowe odpady, skoro jedno opakowanie może nam posłużyć także przy zwrotach. Jeżeli nasz sklep wciąż trzyma się polityki darmowych zwrotów, to zawsze może je uzależnić od zwrotu towaru w oryginalnym opakowaniu.

Warto przy tym zauważyć, że niektórzy producenci wdrażają już rozwiązania oferujące zamknięty obieg opakowań. Dobrym przykładem jest tutaj EkoBox InPostu. Kupujący w Modivo może zwrócić wielorazowe opakowanie za pomocą Paczkomatu i uzyskać dzięki temu specjalny voucher. Warunek jest jeden: musi zachować przynajmniej część dostarczonego mu zamówienia.

Wielorazowe opakowania w ecommerce zdecydowanie nie powinny rozlatywać się odbiorcy w rękach

Stosując wielorazowe opakowania, trzeba pamiętać, że ich żywotność nie jest nieskończona. W pewnym momencie ekologiczne rozwiązanie zamiast korzyści wizerunkowych może nam przysparzać niezadowolonych klientów. Wystarczy, że przedobrzymy i zaczniemy wysyłać klientom zamówienia w opakowaniach, które rozłażą się w szwach. Nie świadczy to zbyt dobrze o naszym sklepie.

Owszem, niektórzy konsumenci docenią naszą troskę o środowisko. Z drugiej jednak strony, można się spodziewać, że dużo bardziej będą sobie cenić bezpieczeństwo ich zamówienia w trakcie transportu. W którym miejscu leży granica? Wydaje się, że pewne wgniecenia i drobne uszkodzenia są akceptowalne. Kiedy jednak opakowanie staje się dziurawe, to najwyższy czas by pomyśleć o jego recyklingu.

Nie ma się co oszukiwać: kupujący lubią gadżety i nowinki

O EkoBoxie wspomniałem nie bez powodu, a ochrona środowiska wcale nie jest tutaj jedynym istotnym czynnikiem. Można śmiało postawić tezę, że kupujący online to często osoby, które raczej lubią nowinki techniczne. Tym samym innowacyjne opakowania to kolejne metaforyczne punkciki budujące nam pozytywne doświadczenie zakupowe.

Opakowania w ecommerce dają już całkiem spore pole do popisu. Ciekawym rozwiązaniem może być jakiś nieoczywisty materiał: na przykład karton tam, gdzie reszta branży wciąż trzyma się folii i styropianu. Być może akurat nasze opakowanie można otworzyć szybko, łatwo i bez konieczności sięgania po nożyczki. Interesującym trendem są kartonowe pudełka z podwójnym klejem, których kupujący nie musi przy zwrocie dodatkowo oklejać taśmą. Możemy także wykorzystać pudełko, w które zapakowaliśmy nasz towar jako coś więcej, niż tylko opakowanie. Wszystko tak naprawdę zależy od naszej wyobraźni.

Na opakowaniu możemy umieścić dodatkowe informacje, a nawet kody QR

Skoro już mowa o dodatkowych zastosowaniach opakowania w ecommerce: kto powiedział, że musi ono być nudne? W dzisiejszych czasach chyba każdy większy sklep internetowy inwestuje w opakowania, które przynajmniej zawierają logo danej marki. Możemy jednak pójść o krok dalej.

Dość popularnym rozwiązaniem staje się drukowanie na opakowaniach kodów QR umożliwiających błyskawiczne pobranie dedykowanej aplikacji sklepu. Możemy także zdecydować się na tradycyjny druk albo niewymagające tuszu tłoczenia. W tej formie możemy zamieścić na opakowaniu na przykład instrukcje dotyczące recyklingu, adresy kontaktowe, czy właściwie co tylko przyjdzie nam do głowy.

Trzeba jednak pamiętać, że nasze opakowanie powinno być dostatecznie trwałe, jeśli chcemy za jego pomocą informować o czymś konsumenta.

Kupujący lubią być traktowani w szczególny sposób, a czasem drobny gest może zbudować takie wrażenie

Jeżeli mamy taką możliwość, możemy także spersonalizować opakowanie pod konkretnego klienta, lub po prostu dodać coś od siebie, co ociepli chłodną i bezosobową relację kupujący-sprzedawca. Niektórzy eksperci podpowiadają wręcz, że w przypadku sklepów online sprzedających rzemieślnicze produkty, dobrym pomysłem będzie zamieszczenie kartki z podziękowaniami dla konsumenta za wybór produktu akurat tego sprzedającego. Oczywiście, taka wiadomość powinna być napisana odręcznie, albo przynajmniej tak podpisana.

Warto jednak wspomnieć, że nawet drobne gesty odróżniają marki premium od sprzedawców oferujących byle jaki towar. Niektórzy producenci ubrań i torebek dołączają pokrowce do ich przechowywania. W przypadku obuwia może to być łyżka do butów. Zdarza się, że różnicę może zrobić nawet przewiązanie produktu materiałową kokardką. Wszystko zależy od rodzaju naszego asortymentu, specyfiki naszej klienteli oraz naszej wyobraźni.

Opakowania w ecommerce powinny być po prostu ładne

Budowanie dobrego wrażenia poprzez opakowania w ecommerce nie byłoby kompletne, gdyby nie ostatni element. Człowiek to istota zbudowana w taki sposób, że zazwyczaj lubi obcować z rzeczami, które uważa za ładne. Z drugiej strony, z brzydotą najczęściej nie chce mieć do czynienia. Tym samym opakowanie powinno w miarę możliwości po prostu cieszyć oko kupującego. Przy okazji możemy w kreatywny sposób wyeksponować na przykład kolor wykorzystywany w promocji naszej marki.

Zwykły szary papier oklejony taśmą może skutecznie pokrzyżować wszelkie wysiłki zmierzające do przekonania konsumenta, że jest dla nas kimś specjalnym. Podobnie zresztą jak opakowanie, które trzyma w całości jedynie plastikowa opaska zaciskowa. Włożenie eleganckiego kartonowego pudła w worek na śmieci to również naprawdę kiepski pomysł.

Estetyczne, nowoczesne i ekologiczne opakowanie bardzo często może zmienić postrzeganie danego sklepu internetowego przez klientów. Może i rzeczywiście nie zastąpi dobrego produktu, ale znakomicie w nim współgra w budowie wizerunku firmy. Równocześnie opakowania mają swój wymierny udział w tworzeniu pozytywnego doświadczenia zakupowego, które wciąż pozostaje ważnym czynnikiem w świecie zakupów online. Dlatego warto poświęcić im dostatecznie dużo uwagi.