Nowe powiaty w strefie żółtej i czerwonej: dołączył do nich między innymi Kraków. Zagrożony Sopot

Zdrowie Dołącz do dyskusji (87)
Nowe powiaty w strefie żółtej i czerwonej: dołączył do nich między innymi Kraków. Zagrożony Sopot

Ministerstwo zdrowia przedstawiło w czwartek nową listę powiatów objętych obostrzeniami w związku z epidemią koronawirusa. Nowe powiaty w strefie żółtej to między Kraków – drugie największe miasto w Polsce.

Podział na powiaty w strefie żółtej, czerwonej, niebieskiej i zielonej jest dynamiczny i zależy od rozwoju epidemii koronawirusa

Epidemia koronawirusa przyniosła nam dość specyficzne rozwiązania w kwestii obostrzeń. Jeszcze kilka miesięcy temu rządzący przeprowadzili praktyczny lockdown sporej części gospodarki i ograniczenia w różnych formach ludzkiej aktywności. Często na wyrost – dlatego teraz zamiast paraliżować cały kraj, zdecydowali się na wprowadzanie restrykcji lokalnie.

Obecnie liczba nowych zachorowań oscyluje między 500 a 900 dziennie. Sytuacja jest, obiektywnie patrząc, zauważalnie gorsza, niż na samym początku epidemii.

Podział powiatów na strefy czerwone, żółte, niebieskie i zielone służy właśnie zróżnicowaniu poszczególnych jednostek administracyjnych pod kątem sytuacji epidemiologicznej na ich terenie. Nie jest to może system najprostszy, jednak zdaje się spełniać swoją funkcję. Siłą rzeczy, zmienna sytuacja wymusza częstą aktualizację poszczególnych list – i taką właśnie przygotowało Ministerstwa Zdrowia.

Strefa zielona to powiaty, które nie znajdują się na liście objętych obostrzeniami (strefy czerwona i żółta) i w których nie występuje zagrożenie ich wprowadzenia (strefa niebieska).

Strefa czerwona obejmuje powiaty, w których sytuacja epidemiologiczna jest obecnie najgorsza

W strefie czerwonej znajduje się siedem powiatów: nowotarski, wieluński, pajęczański, lipski, kolski, łowicki i Nowy Sącz.

Strefa czerwona to dużo poważniejsze ograniczenia, przede wszystkim dotyczące organizacji imprez masowych. Nie wolno w takich powiatach organizować targów, czy kongresów. Wydarzenia sportowe rozgrywane są bez udziału publiczności. Zabronione jest również organizowanie wydarzeń kulturowych – niezależnie od tego, czy odbywają się one w zamkniętym pomieszczeniu, czy na otwartej przestrzeni. Zamknięte pozostają wesołe miasteczka, parki rozrywki, a także sanatoria i uzdrowiska.

Kolejne restrykcje dotyczą organizowanych uroczystości. W przypadku wesel w czerwonej strefie obowiązuje limit 50 gości. Także nabożeństwa w kościołach łączą się z obowiązkiem zakrywania ust przez wiernych, oraz limitem 50% obłożenia danego budynku. Podobne ograniczenia dotyczą transportu zbiorowego i siłowni. Strefa czerwona to także kategoryczny nakaz noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej.

Nowe powiaty w strefie żółtej to między innymi Kraków – drugie największe miasto w Polsce

Powiaty w strefie żółtej to: powiat rybnicki, kłobucki, tatrzański, limanowski, przemyski, żuromiński, kartuski, konecki, bartoszycki, nowosądecki, a także miasto Kraków. Razem jedenaście. W przypadku powiatu rybnickiego, tatrzańskiego i nowosądeckiego jest to akurat dobry znak. Te trzy powiaty znajdowały się wcześniej w strefie czerwonej.

W strefie żółtej restrykcje są zauważalnie lżejsze. Można w nich organizować wesela na nawet 100 gości, kult religijny nie podlega żadnym ograniczeniom, w siłowniach może przebywać nawet jedna osoba na 7 metrów kwadratowych, w przypadku wesołych miasteczek i parków rozrywki jest to jedna osoba na 10 metrów kwadratowych.

Strefa żółta to zauważalnie mniejsze restrykcje, niż w przypadku strefy czerwonej

Powiaty w strefie żółtej obejmują ograniczenia działalności kulturalnej a nie absolutny zakaz. Takie wydarzenia można organizować na obiektach zamkniętych dla 25% przewidzianej publiczności, oraz do 150 osób na świeżym powietrzu. Dotyczy to także wydarzeń sportowych. Warunkiem jest zachowanie właściwej odległości pomiędzy uczestnikami.

Niektóre regulacje są wspólne dla obydwu rodzajów stref. Powiaty w strefie żółtej i czerwonej obejmuje limit jednej osoby na 4 metry kwadratowe w gastronomii. Kina przy obydwu „kolorach” mogą funkcjonować z obłożeniem 25% miejsc zajętych przez publiczność. Zgromadzenia, a także baseny i aquaparki, funkcjonują na tych samych zasadach, co reszta kraju.

Warto wspomnieć także o tym, że na liście powiatów zagrożonych trafieniem do żółtej strefy znalazły się Sopot oraz powiaty: brzeski, oleski i myszkowski.