Impotencja, wpadka, zdrada, a może niedojrzałość? Jakie są powody unieważnienia małżeństwa kościelnego?

Codzienne Rodzina dołącz do dyskusji (32) 18.09.2019
Impotencja, wpadka, zdrada, a może niedojrzałość? Jakie są powody unieważnienia małżeństwa kościelnego?

Justyna Bieniek

Przyglądając się przesłankom unieważniającym małżeństwo kościelne, można dojść do ciekawych interpretacji. Okazuje się, że powody, które czynią małżeństwo nieważnym, są dość pojemne, a to z kolei może prowadzić do wniosku, że znamy wiele małżeństw, które w świetle prawa kanonicznego… nigdy nie zostały zawarte.

Powody unieważnienia małżeństwa kościelnego

Unieważnienie małżeństwa kościelnego rządzi się swoimi prawami i procedurami, ale nie o nich dzisiaj. Żeby w ogóle myśleć o unieważnieniu, należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad podstawami unieważnienia. Te możemy znaleźć w prawie kanonicznym, ale ich interpretacje znajdziemy w orzeczeniach sądów biskupich. Jak to w życiu często bywa przepisy to jedno, a życie drugie. Z racji dość pojemnego sformułowania prawa kanonicznego wytyczne można traktować dość obszernie. I tutaj rodzi się zaskakujące pole do interpretacji.

Może niektórzy przeżyją szok, bo po przeczytaniu poniższych powodów okaże się, że ich małżeństwo jest nieważne.

Strzeżcie się wpadki

Myśląc o powodach unieważniających małżeństwo kościelne, pewnie najszybciej do głowy przychodzi najbardziej oczywiste: pozostawanie w innym związku małżeńskim czy pokrewieństwo. Obok nich są również często wymieniane: wyznawanie innej religii, wiek, święcenia kapłańskie, powinowactwo, impotencja. Pomimo jednak, że są to powody najbardziej oczywiste, są też najrzadsze.

Tak naprawdę, jeżeli przyjrzymy się badaniom akt sądów kościelnych dotyczących stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego, najczęstszą przyczyną unieważnienia małżeństwa jest psychiczna niezdolności do podjęcia obowiązków małżeńskich. W tej dość enigmatycznej formule mieszczą się małżeństwa, w których decyzja o ślubie była podyktowana przedwczesną ciążą. Są to również małżeństwa, gdzie występowały nałogi oraz takie w których jeden z małżonków dopuścił się niewierności.

Kolejnym powodem nieważności jest tzw. symulacja, tu również najczęstszą podstawą jest przedwczesna ciąża lub niewierność małżonka.

Trzecią dość częstą przyczyną jest przymusu podczas zawarcia małżeństwa. W badanych sprawach występował on najczęściej w sytuacji, kiedy podczas składania przysięgi małżeńskiej kobieta była w ciąży, a decyzja o zawarciu małżeństwa nastąpiła pod przymusem ze strony rodziny i środowiska.

Wśród innych znaczących powodów unieważnienia można znaleźć również: silne psychiczne uzależnienie od matki, nieporozumienia na tle finansowym oraz brak zainteresowania rodziną i domem. Są też te bardziej oczywiste: niechęć do posiadania dzieci, alkoholizm lub inne nałogi, czy choroba psychiczna.

Nieważność małżeństwa

Sprawy o stwierdzenie nieważności małżeństwa potrafią zaskoczyć. Unieważnienie małżeństwa kościelnego mimo, że na pierwszy rzut oka wydaje się dość trudną procedurą i bardzo ściśle unormowaną ma, jak każde prawo, dość rozległą interpretację. Oczywiście, co wielokrotnie podkreślają wszystkie opracowania, każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie, ale to akurat nie powinno dziwić.

32 odpowiedzi na “Impotencja, wpadka, zdrada, a może niedojrzałość? Jakie są powody unieważnienia małżeństwa kościelnego?”

 1. Wyznawanie innej religii, a konkretnie mówiąc brak chrztu jednej ze stron*, nie jest zupełną przeszkodą do, potocznie rozumianego ślubu kościelnego (w obecności duchownego), jednak nie ma on charakteru sakramentu. Potrzebna jest jednak dyspensa ordynariusza miejsca (najczęściej biskupa).

  * w przypadku gdy jedna ze stron jest ochrzczona, ale nie należy do Kościoła katolickiego, małżeństwo jest ważne, jednak bez dyspensy zawarte niegodnie.

  • Zadalem to pytanie zonie kilka razy, ale mnie zbyla. (oczywiscie z przymruzeniem okna)
   Jak odczulaby zdrade w roznych przypadkach?
   1) seksowna młodka okolo 30
   2) starsza kobieta po 50/60
   3) kolega z pracy
   4) jakies zwierze
   Mysle ze o ile punkty 3 i 4 to dewiacja, to jednak punkt 2 chyba nie bylby az tak dramatyczny ?

 2. Nie ma „unieważnienia małżeństwa” w Kościele Katolickim! Jest „stwierdzenie nieważności”. Różnica zasadnicza – przy „unieważnieniu” małżeństwo było ważne i zostało uniważnione. A w Kościele stwierdza się, że małżeństwo od samego początku nie było ważne (nigdy nie zaistniało).

  • Jasne, że prawidłowe określenie tzw rozwodu kościelnego to stwierdzenie nieważności. Nie piszemy jednak komentarza do prawa kanonicznego, a artykuły o prawie do całego społeczeństwa. Pewne skróty myślowe, bardziej zrozumiałe dla ogółu, bardzie powszechne w odbiorze, może nie do końca prawidłowe są dopuszczalne.

   • Nie są, gdy wprowadzają w błąd. Ten wprowadza, a takie głupie tłumaczenie się z oczywistego błędu dużego kalibru jest, szczerze mówiąc, żenujące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *