Bank PKO BP chce wszystkim pożyczać pieniądze. Wydacie je na co chcecie

Finanse Technologie Zakupy Dołącz do dyskusji
Bank PKO BP chce wszystkim pożyczać pieniądze. Wydacie je na co chcecie

Mówiąc precyzyjnie bank chce pożyczać pieniądze wszystkim, którzy mają zdolność kredytową. Ukończone 23 lata, polskie obywatelstwo i konto w innym banku. Pożyczka gotówkowa w PKO BP  jest dostępna przez aplikację IKO.

Pożyczka gotówkowa w PKO BP

Akcja kredytowa wyhamowała i to ostro. Banki szukają więc sposobów na zwiększenie sprzedaży. Zwłaszcza, że jak spojrzymy na oprocentowanie kredytów i pożyczek, to widać, że produkty te pozwalają dobrze bankom zarobić. Największy polski bank poinformował, że wzbogacił swoją aplikację o nową funkcję. Dzięki niej nie musisz być klientem banku, by wystąpić do niego o pożyczkę. W aplikacji IKO złożysz wniosek, a bank przeleje ci pieniądze na wskazane konto w innym banku. Możesz je wydać na co zechcesz. W przeciwieństwie do kredytu, pożyczka nie jest celowa.

Wszystko odbywa się online. Nie trzeba przychodzić do oddziału. PKO BP informuje, że wystarczy mu kilka minut na ocenę zdolności kredytowej i podjęcie decyzji o przyznaniu bądź odmowie udzielenia pożyczki. Jeśli decyzja jest pozytywna bank wysyła pieniądze przelewem Express Elixir. Maksymalnie, bez dokumentowania dochodu, można pożyczyć 6200 zł. W aplikacji klient może sprawdzić harmonogram spłat. Oprócz niego, w IKO nie mając konta w PKO BP, można też zobaczyć swój rejestr PPK i PPE. Otworzyć konto w PKO BP i zyskać dostęp do wszystkich funkcji IKO. Wymieniać waluty i sprawdzać szczegóły swoich kont walutowych.

Bankowość otwarta

Dostęp nawet do ograniczonej wersji aplikacji pozwala korzystać z bankowości otwartej. Tajemniczy skrót, PSD2 (ang. Payment Services Directive 2), z którym można się coraz częściej spotkać,  to dyrektywa o usługach płatniczych, która obowiązuje w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Czyli na terytorium Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii i Lichtensteinu. Ta dyrektywa ma trzy cele. Usprawnić i podnieść bezpieczeństwo systemu płatności w tych krajach. Zwiększyć konkurencyjność przez dopuszczenie tzw. zewnętrznych dostawców usług. A także przyczynić się do innowacji usług finansowych.

Mówiąc potocznie dyrektywa zmusza banki, by za zgodą klientów, udostępniły dane na temat ich kont swoich podmiotom zewnętrznym. Chodzi tu o inne banki, instytucje płatnicze i fintechy. Na przykład, klient kupuje coś w sklepie internetowym i korzysta z odroczonej płatności. Sklep może od razu dostać pieniądze od firmy, która gwarantuje płatność. Ta jednak, nim udzieli gwarancji, chce zajrzeć na rachunek bankowy klienta sklepu, by sprawdzić z kim ma do czynienia.

PKO BP informuje, że aktualnie można podpiąć w IKO swoje konto Inteligo oraz konta prowadzone przez bank Pekao, mBank, Santander Bank Polska, BNP Paribas, Millennium, Alior Bank, ING, Nest Bank, Credit Agricole i Citi Handlowy. Lista banków jest systematycznie poszerzana. W kantorze internetowym PKO BP z otwartą bankowością można wysyłać waluty na wybrane konta w innych bankach bez opłat.