Pracodawca jednak sprawdzi, czy się zaszczepiliśmy – ale rząd zdecydował się na modyfikację projektu

Codzienne Praca Zdrowie Dołącz do dyskusji (122)
Pracodawca jednak sprawdzi, czy się zaszczepiliśmy – ale rząd zdecydował się na modyfikację projektu

Wszystko wskazuje na to, że pracodawca jednak sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony. Kiedy wydawało się już, że projekt całkowicie przepadnie, okazało się, że wpłynie do Sejmu – i to już wkrótce.

Pracodawca sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony? Jest realna szansa na uchwalenie nowych przepisów

Już w lipcu głośno było o tym, że weryfikacja zaszczepienia pracownika będzie możliwa – projekt miał trafić do Sejmu w sierpniu, jednak rządzący ostatecznie wycofali się z pomysłu. Wszystko przez kontrowersje z nim związane – duża część społeczeństwa była przeciwna temu, by pracodawcy mogli sprawdzać, czy zatrudnione przez nich osoby się zaszczepiły. Teraz jednak – dość nieoczekiwanie – minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że projekt zostanie skierowany pod obrady rządu i prawdopodobnie trafi do Sejmu już wkrótce – na najbliższe posiedzenie. Na antenie Polsat News minister stwierdził, że ma to być jedno z rozwiązań, które ma umożliwić zatrzymanie rozpędzającej się, kolejnej fali epidemii koronawirusa.

Jak się jednak okazuje, rządzący postanowili zmodyfikować projekt – o czym poinformował sam minister. „Postaraliśmy się tak ją przygotować, aby te rzeczy, które były odbierane w taki sposób dolegliwy, nie były aż tak dolegliwe” – przyznał na telewizyjnej antenie. Dodał również, że „odświeżony” projekt przewiduje możliwość reorganizacji pracy. Tym samym pracodawca sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony, a następnie – będzie mógł skierować niezaszczepionego pracownika np. do pracy zdalnej (jeśli będzie to możliwe, biorąc pod uwagę specyfikę jego obowiązków). Prawdopodobnie możliwe będzie również oddelegowanie pracownika do wykonywania innej pracy – ale takiej, która będzie zgodna z jego stanowiskiem, a jednocześnie umożliwi np. zachowanie większego dystansu między niezaszczepionym a pozostałymi pracownikami i/lub klientami.

Minister zaznaczył jednak, że projekt nie przewiduje natomiast możliwości skierowania pracownika niezaszczepionego na bezpłatny urlop. Była to niewątpliwie najbardziej kontrowersyjna propozycja – i najmocniej krytykowana przez większość społeczeństwa.

Zdaniem ministra projekt ustawy w obecnym kształcie powinien bez problemu zostać przegłosowany przez Sejm. Rządzący mieli otrzymać sygnały, że inne ugrupowania poprą projekt. Można się spodziewać, że będzie to przede wszystkim Koalicja Obywatelska – co w zupełności wystarczy do przyjęcia nowych przepisów.

Nowe przepisy i tak będą budzić kontrowersje

Nie ma jednak wątpliwości, że nawet po zmianach dokonanych w stosunku do pierwotnego projektu, nowe przepisy będą budzić spory sprzeciw. Nie wiadomo również, ilu pracodawców faktycznie zdecyduje się z nich korzystać. Część może obawiać się reakcji pracowników.

Jak twierdzi minister, ustawa, która sprawi, że pracodawca sprawdzi, czy pracownik się zaszczepił, ma być „co najmniej jednym” z rozwiązań szykowanych przez rząd. Jednocześnie wprowadzenie jakichkolwiek restrykcji na skalę ogólnopolską jest co najmniej wątpliwe. Można się zatem spodziewać jedynie niewielkich ograniczeń – i to raczej na poziomie regionalnym.