Pracodawca zapłaci za Twoje okulary!

Praca Dołącz do dyskusji
Pracodawca zapłaci za Twoje okulary!

Jeśli pracujesz przy monitorze, nie ma wątpliwości co do tego, że nadwyrężasz swój wzrok. W związku z tym, posiadanie okularów korekcyjnych jest w dobrym interesie nie tylko Twoim, ale i osoby, która Cię zatrudnia. Musi więc za nie zapłacić.

Istnieje kilka warunków, które muszą być spełnione aby uzyskać refundację. Po pierwsze, należy przez przynajmniej połowę czasu pracy korzystać z ekranu monitorowego. Oznacza to, że osoby zatrudnione na pełen etat, muszą 4 lub więcej godzin patrzeć np. w komputer lub laptop. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie każdy wyświetlacz jest uwzględniany przy wnioskowaniu o dofinansowanie. Nie uzyskamy go korzystając z monitorów w pojazdach (komputer pokładowy kierowcy, motorniczego, maszynisty), kasach fiskalnych czy kalkulatorach.

Poza samym faktem wykonywania pracy przy odpowiednim ekranie, konieczne jest także badanie lekarskie. Jeżeli okulista zaleci zmianę szkieł korekcyjnych, wtedy zapłaci za nie pracodawca. Do jakiej kwoty może to być dofinansowanie? Prawo mówi o całkowitym koszcie wskazanych przez lekarza szkieł oraz jedynie podstawowych oprawek. Dzięki temu zapisowi, szef nie będzie zmuszony do płacenia za nowoczesne, modne okulary, których koszt może wynosić nawet kilka tysięcy złotych nie ze względu na właściwości medyczne, a rozpoznawalną markę. Zawsze można jednak próbować umówić się, że dopłacimy do lepszych bądź bardziej eleganckich oprawek.

Jak często przysługuje takie dofinansowanie? Wszystko zależy od orzeczenia lekarza odnośnie zmiany szkieł. Jeżeli w regulaminie firmy istnieją zapisy o tym, że zwrot kosztów należy się np. nie częściej niż raz na 3 lata, nie jest on wiążący, jeśli badania pracownika wykażą szybciej taką potrzebę.

Pamiętajmy również o tym, że pracując przy monitorze, przysługują nam dodatkowe przerwy. Po każdej godzinie spędzonej przed komputerem należy się 5 minut odpoczynku. Jest to czas obowiązujący poza standardowymi 15 minutami dla pracujących przez minimum 6 godzin. Należy jednak mieć na uwadze, że takie przerwy nie kumulują się, tzn. po 4 godzinach pracy non stop, nie przysługuje nam 20 minut dodatkowego wolnego.

Jeśli Wasz pracodawca odmawia partycypacji w kosztach okularów lub w jakikolwiek inny sposób nakłada własne postanowienia regulaminowe będące w sprzeczności z obowiązującym prawem, skontaktujcie się z prawnikiem. Nasi doradcy czekają pod adresem kontakt@bezprawnik.pl na informacje o niedopełnianiu obowiązków przez osoby zatrudniające. Podpowiemy jakie działania wykonać, aby egzekwować swoje prawa.