Rozwiązanie problemu alkoholowego? Przymusowe wywiezienie uzależnionego na wieś

Społeczeństwo Zdrowie Dołącz do dyskusji (41)
Rozwiązanie problemu alkoholowego? Przymusowe wywiezienie uzależnionego na wieś

Jak donosi Wyborcza, alkoholicy z Uniejowa będą przymusowo wywożeni poza miasto — na wieś. Takie działanie ma wbrew pozorom pewien sens, a także traktowane jest bardziej jako rozwiązanie indywidualne, niż powszechnie stosowane. Czy takie przymusowe „leczenie” alkoholika jest etyczne?

Przymusowe leczenie alkoholika

W Uniejowie (woj. łódzkie) w lokalach należących do miasta mieszka sporo alkoholików. Owe osoby są zadłużone (na rzecz miasta), a także uprzykrzają życie okolicznym mieszkańcom. Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Uniejowie wpadł na pomysł — będą alkoholików wywozić na wieś.

Chodzi oczywiście o alkoholików, którzy są zadłużeni. Z powodu zakazu eksmisji na bruk (który wynika m.in. z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego) osoba eksmitowana musi znaleźć się w lokalu zastępczym. Ten musi być zorganizowany przez gminę, a miasto Uniejów takimi lokalami dysponuje — na wsi.

Są to lokale w domkach wolno-stojących, znajdujących się ok. 10 km od miasta. Osoby, które są uzależnione, będą mogły liczyć na to, że znajdą się w paradoksalnie lepszych dla nich warunkach. Co ważne, przenoszeni na wieś nie będą ci alkoholicy, których rodziny — a w szczególności dzieci — ucierpiałyby z powodu przymusowej przeprowadzki poza miasto.

Czy to ma sens?

Jak w rozmowie z Wyborczą wskazuje Jolanta Figurska, kierowniczka miejscowego ośrodka pomocy społecznej:

To nie jest tak, że będziemy wszystkich ludzi, którzy nadużywają alkoholu, wywozić na wieś. Chodzi dokładniej o osoby, które mieszkają w lokalach należących do miasta. Często zakłócają oni spokój sąsiadom, wzywana jest policja, są awantury. Osoby, które mieszkają obok alkoholików, przechodzą naprawdę gehennę

Trzeba pamiętać, że nie jest to w żadnym wypadku pozbawienie wolności. Przeniesienie do lokali, które znajdują się na wsi, nie jest celem samym w sobie, a jedynie wynika z okoliczności i możliwości, które ma miasto Uniejów. W żadnym wypadku nie jest to ograniczenie wolności człowieka, a jedynie zwiększenie szansy na wyjście z nałogu. Jak wskazują specjaliści, środowisko ma ogromny wpływ na chorobę alkoholową, toteż zmiana miejsca zamieszkania, tu — przymusowa, może w niektórych wypadkach być niezbędnym czynnikiem do podjęcia skutecznej terapii.

Odizolowanie osób, które przeszkadzają mieszkańcom, pozytywnie wpłynie także na poziom życia i bezpieczeństwo okolic miejskich lokali, które znajdują się w Uniejowie.