Możemy pomóc w tropieniu przestępstw w sieci i eliminowaniu nielegalnych treści. Warto w tym celu skontaktować się ze specjalnym punktem

Prawo Społeczeństwo Technologie Dołącz do dyskusji
Możemy pomóc w tropieniu przestępstw w sieci i eliminowaniu nielegalnych treści. Warto w tym celu skontaktować się ze specjalnym punktem

W przestrzeni internetowej bardzo łatwo spotkać wszelkiego rodzaju nielegalne treści, których upublicznianie jest karalne. Jeżeli poruszamy się po wielu stronach internetowych i przypadkowo natkniemy się na nie, możemy zawiadomić o tym fakcie fachowców. Jednym z miejsc ich pracy jest zdalny punkt kontaktowy, który działa m.in. po to, aby móc pomóc nam w zwalczaniu np. internetowych treści pedofilskich

Punkty te powstały przede wszystkim jako element pomagający w tropieniu pedofilii, ale także eliminowania z sieci treści szkodliwych społecznie

Internet jest miejscem, w którym nie łatwo wytropić złe treści, szczególnie dlatego, że duża ich część krąży po ciemnej stronie sieci, czyli tzw. darknecie. Nie oznacza to jednak, że zgłoszenie nielegalnych materiałów, udostępnianych na stronach internetowych nic nie daje. Poprzez współpracę ze zdalnymi punktami kontaktowymi udaje się często zlikwidować wiele miejsc w sieci opanowanych przez przestępców.

W punktach możemy zgłaszać w pierwszej kolejności materiały nielegalne i szkodliwe. Do tych pierwszych zaliczymy przede wszystkim treści pornograficzne z udziałem osób małoletnich poniżej 15 roku życia. Nielegalne treści to także te, które są związane z przemocą wobec zwierząt, a także propagowanie faszystowskiego i totalitarnego ustroju państwa. Zgłoszeniu mogą podlegać także próby znieważania grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej i rasowej.

Oprócz nielegalnych treści zgłoszeniu podlegają także te, które są powszechnie uznane za szkodliwe. Są to wszelkie materiały, które prezentują drastyczne zdarzenia (np. sceny z wypadków), przemoc, zachowania agresywne czy autodestrukcyjne. Za takie w dużej mierze możemy uznać tzw. patostreamy. Szkodliwe treści to także te, które promują zażywanie substancji psychoaktywnych.

Informację o szkodliwych i nielegalnych treściach można przekazać, dzwoniąc na infolinię lub droga mailową

Mimo że zgłoszenie treści do zdalnego punktu kontaktowego (np. dyżurnet.pl) jest proste, wciąż za mało osób decyduje się na ten ruch. Gdy chcemy wysłać maila do zespołu kontaktowego, musimy zawrzeć w nim dowód przestępstwa lub działania szkodliwego społecznie. Może to być np. adres strony lub zrzut ekranu. Każde zgłoszenie tego typu jest anonimowe, a my mamy możliwość zawarcia w wiadomości mailowej wszelkich informacji uzupełniających, które pomogą zespołowi kontaktowemu z interwencji.

Po zgłoszeniu pracownicy punktu mają możliwość zawiadomienia służb o bezprawnym działaniu moderatorów strony, a także wpłynięcia na dostawcę domeny internetowej w celu zakończenia świadczenia usług.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych stowarzyszeń działających w tej materii jest grupa IHOPE, której celem jest coraz szerszej zakrojona eliminacja materiałów prezentujących wykorzystywanie seksualne dzieci w Internecie.