W mBanku już dzisiaj będzie można złożyć wniosek o pomoc z tarczy finansowej. Kalkulator pomoże wyliczyć kwotę przysługującej subwencji

Finanse Firma dołącz do dyskusji (33) 29.04.2020
W mBanku już dzisiaj będzie można złożyć wniosek o pomoc z tarczy finansowej. Kalkulator pomoże wyliczyć kwotę przysługującej subwencji

Edyta Wara-Wąsowska

Wczoraj rządzący zapowiedzieli start tarczy finansowej. Ogłosili, że banki pracują nad wdrożeniem możliwości składania wniosków. Klienci mBanku jednak już dzisiaj będą mogli złożyć wniosek o subwencję z tarczy finansowej. 

Wniosek o subwencję z tarczy finansowej. W mBanku będzie to możliwe jeszcze dzisiaj

Z tarczy finansowej PFR mogą skorzystać zarówno mikro, jak i małe, średnie czy duże firmy. Komisja Europejska 27 kwietnia wyraziła zgodę na przekazanie środków firmom, wcześniej zostały też wyemitowane specjalne obligacje, które posłużą do sfinansowania programu.

Mikro, małe i średnie firmy wniosek o pomoc z tarczy finansowej mogą złożyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej swojego banku. Rządzący informowali wczoraj, że powinno to być możliwe w ciągu kilku najbliższych dni. Dziś mBank poinformował, że jego klienci wniosek o subwencję z tarczy finansowej mogą składać już dzisiaj – po godz. 18. Wnioski będzie można złożyć zarówno w serwisie transakcyjnym bankowości detalicznej jak i w systemie mBank CompanyNET dla MSP i korporacji.

Co będzie przydatne przy składaniu wniosku?

mBank przypomina też, co przedsiębiorcy powinni przyszykować, jeśli zamierzają złożyć wniosek. Klient musi dysponować aktualnym pełnomocnictwem do reprezentowania firmy i dysponowania jej środkami bankowymi, konieczny jest też dostęp i uprawnienia do obsługi bankowości elektronicznej. Dodatkowo istotne jest też to, że bank musi dysponować aktualnymi danymi firmy, takimi samymi jak w rejestrze – jeśli jest inaczej, przedsiębiorca powinien jak najszybciej uaktualnić dane.

Oprócz tego, aby złożyć wniosek o subwencję z tarczy finansowej, przedsiębiorca będzie musiał podać niektóre dane finansowe. Chodzi m.in. o wysokość obrotów w wybranych miesiącach oraz o liczbę zatrudnionych pracowników w przeliczeniu na pełen etat.

Jednocześnie przedsiębiorca musi pamiętać, że firma nie może mieć zaległości w podatkach lub składkach na ubezpieczenie społeczne, jeśli chce skorzystać z pomocy w ramach tarczy finansowej.

Jak wyliczyć kwotę subwencji?

PFR opublikowało specjalny poradnik, w którym tłumaczy, jak przedsiębiorcy powinni liczyć, o jaką kwotę subwencji mogą się starać. Łatwiej będzie jednak skorzystać ze specjalnego kalkulatora, który mBank udostępnił swoim klientom. Wystarczy w nim zaznaczyć typ prowadzonej działalności, informacje o zatrudnionych pracownikach i informacje o spadku obrotów. Kalkulator podpowie przedsiębiorcy, jaka kwota subwencji mu przysługuje. Z kalkulatora skorzystają zarówno mikro, jak i małe i średnie firmy.

Pozostałe banki również pracują intensywnie nad wdrożeniem systemu umożliwiającego składanie wniosków. Jest bardzo prawdopodobne, że część z nich zrobi to już jutro – jeszcze przed weekendem majowym.