Przenieśli ciężarne kobiety do nowej spółki… a potem ją zamknęli. Problem urlopów rozwiązany…

Gorące tematy Praca Dołącz do dyskusji (30)
Przenieśli ciężarne kobiety do nowej spółki… a potem ją zamknęli. Problem urlopów rozwiązany…

Urlop macierzyński pracowniczki to zmora każdego pracodawcy, ale nie jesteśmy przekonani czy imponuje nam zaradność firmy Akrostal, która w majestacie prawa pozbyła się ciężarnych kobiet z pracy.

8 marca, to Święto Kobiet. W większości przypadków hołubimy swoje panie, przychylamy im nieba, chronimy, otwieramy drzwi, przenosimy przez kałuże, etc. W pracy także mogą liczyć na naszą męską pomoc. Niektórzy pracodawcy jednak nie lubią kobiet, które zachodzą w ciążę lub idą na urlop macierzyński. Firma Akrostal znalazła sposób, jak zwolnić ciężarne kobiety z pracy.

Urlop macierzyński nie był dobrym pomysłem

Niektórzy pracodawcy, oczywiście nieoficjalnie, twierdzą, że ciężarne kobiety i będące na urlopach macierzyńskich są dla nich problemem. Nie można ich zwolnić, bo są chronione prawem, a to sprawia, że pracodawca musi ich obowiązki przenieść na resztę zespołu, lub zatrudnić kogoś, kto zajmie się niedokończonymi sprawami. To dodatkowe obciążenie dla firmy – konieczność stworzenia dodatkowego etatu.

Jak się okazało, ciężarne kobiety w firmie Akrostal nie mogły liczyć na taryfę ulgową. Firma zatrudniająca około 150 osób znalazła sposób na pozbycie się ich z grona pracowników i to w majestacie prawa! O sprawie poinformowali dziennikarze wyborcza.biz.

W firmie zatrudnione były ciężarne kobiety i takie, które były na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Zajmowały różne stanowiska: handlowiec, księgowa, windykator. W czerwcu ubiegłego roku otrzymały informację na piśmie, że przenoszone są do nowej spółki Akrostal Trading i zaczną tam pracę za niecały miesiąc.

Jak się okazało dosłownie miesiąc później, bo w sierpniu, spółka została zlikwidowana, a wraz z nią etaty zatrudnionych w niej kobiet. Jak sądzi sporo osób, w tym także prawników, jest to sprytny sposób na obejście przepisów i zwolnienie kobiet, które chronione są prawem. Ciężarne kobiety można zwolnić tylko dyscyplinarnie lub gdy ich etaty są likwidowane wraz z zakładem pracy, gdzie były zatrudnione.

Część zwolnionych pań postanowiło dochodzić swoich praw przed sądem, gdyż istnieje podejrzenie, że założenie spółki, przeniesienie ich etatów właśnie do niej i jej błyskawiczne zamknięcie nosi znamiona zaplanowanej cynicznej akcji wymierzonej w ciężarne kobiety zatrudnione w Akrostalu.

Czy teraz kobiety pracujące w Akrostalu będą bały się zachodzić w ciążę lub przechodzić do nowo tworzonych spółek? Czy inni pracodawcy pójdą w ślady szefostwa tej firmy? Przyznam, że wstyd mi za to, że ktoś określił takie działanie słowami „Polak potrafi”…

W każdej sprawie, dotyczącej problemów związanych ze zwolnieniami, mobbingiem, niesprawiedliwym traktowaniem, finansami, urzędniczymi działaniami, a także wszelkimi innymi, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa: Urlop macierzyński z Shutterstock