Ciąża w trakcie stażu z UP – jakie zasiłki i zwolnienia?

Praca dołącz do dyskusji (4) 01.08.2015
Ciąża w trakcie stażu z UP – jakie zasiłki i zwolnienia?

Michał Grązka

Jeśli w trakcie stażu z Urzędu Pracy zajdziesz w ciążę, obowiązują inne prawa niż przy umowie o pracę. Na jakie ulgi możesz liczyć?

Wielu absolwentów szkół, w tym także uczelni wyższych, po zakończeniu edukacji kieruje swoje kroki do Urzędu Pracy, aby ten pomógł w znalezieniu zatrudnienia. Tam często po odnotowaniu kwalifikacji, bezrobotni są kierowani na płatny staż. Co jeśli w trakcie jego trwania przydarzy się ciąża?

Należy pamiętać, że przede wszystkim odbywając staż nie mamy umowy z miejscem zatrudnienia, a z Urzędem Pracy – to on płaci nam za wykonywanie obowiązków u pracodawcy. Nie oczekujmy więc, że przełożony w firmie będzie wypłacał nam zasiłek czy da nam wolne. Prawdopodobnie, gdy stażystka zajdzie w ciążę, nie będzie nawet chętny do podpisania umowy o pracę, chyba że zmuszą go do tego warunki wskazane w umowie podpisanej z Urzędem Pracy.

Gdy lekarz wyśle ciężarną kobietę na zwolnienie w trakcie stażu, wtedy Urząd Pracy będzie w dalszym ciągu wypłacał pełną wartość stypendium. W momencie kiedy umowa z UP się zakończy, środki nie będą już przelewane. Także pracodawca często nie ma obowiązku zatrudnienia po zakończeniu stażu.

W przypadku, w którym wiemy że umowa o pracę będzie podpisana, pamiętajmy także, że to dopiero ona, a nie staż, uprawniania do pełnego zasiłku chorobowego z ZUS. Ten natomiast jest naliczany dopiero po 30 dniach zatrudnienia. Gdy pracodawca sporządzi umowę na czas określony, która będzie obowiązywała także po 3 m-cu ciąży, będzie on musiał przedłużyć ją co najmniej do dnia porodu. To natomiast przyczyni się do uzyskania rocznego zasiłku macierzyńskiego. Gdyby umowa zakończyła się do 3-go miesiąca ciąży, zatrudniona kobieta uzyskałaby prawo jedynie do zasiłku chorobowego.

Problemy z prawem pracy i dochodzeniem swoich należności, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa: shutterstock.com

4 odpowiedzi na “Ciąża w trakcie stażu z UP – jakie zasiłki i zwolnienia?”

  1. Jestem w 6 miesiącu ciąży i byłam na zwolnieniu od 22.05 do zakończenia stażu czyli do 16.09 teraz Pup skrocilo mi staż mimo iż jest już po nim twierdzą że byłam ponad 90 dni na zwolnieniu lekarskim i że staż mi się skończył 19.08 co teraz? Mamy już koniec września

  2. Ja tez jestem na stazu i jestem w ciazy, staz mi sie konczy 15 grudnia a jeszcze nie bylam na zwolnieniu dopiero ide od 9 pażdziernika. Boje sie ze urzad albo pracodawca zrezygnuja ze mnie i nie wyplaca mi za te 2 miesiace a na stazu jestem od 22maja . nie wiem co robic, pracodawca chce inna stazystke na moje miejsce..

  3. właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży a od tygodnia jestem na stażu, czy mogę zrezygnować ze stażu i przejść na umowę o pracę u swojego pracodawcy, który pożniej będzie i tak mnie zatrudniał n okres 3 m-cy na umowę o pracę ??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *