Ciąża w trakcie stażu z UP – jakie zasiłki i zwolnienia?

Praca Dołącz do dyskusji (4)
Ciąża w trakcie stażu z UP – jakie zasiłki i zwolnienia?

Jeśli w trakcie stażu z Urzędu Pracy zajdziesz w ciążę, obowiązują inne prawa niż przy umowie o pracę. Na jakie ulgi możesz liczyć?

Wielu absolwentów szkół, w tym także uczelni wyższych, po zakończeniu edukacji kieruje swoje kroki do Urzędu Pracy, aby ten pomógł w znalezieniu zatrudnienia. Tam często po odnotowaniu kwalifikacji, bezrobotni są kierowani na płatny staż. Co jeśli w trakcie jego trwania przydarzy się ciąża?

Należy pamiętać, że przede wszystkim odbywając staż nie mamy umowy z miejscem zatrudnienia, a z Urzędem Pracy – to on płaci nam za wykonywanie obowiązków u pracodawcy. Nie oczekujmy więc, że przełożony w firmie będzie wypłacał nam zasiłek czy da nam wolne. Prawdopodobnie, gdy stażystka zajdzie w ciążę, nie będzie nawet chętny do podpisania umowy o pracę, chyba że zmuszą go do tego warunki wskazane w umowie podpisanej z Urzędem Pracy.

Gdy lekarz wyśle ciężarną kobietę na zwolnienie w trakcie stażu, wtedy Urząd Pracy będzie w dalszym ciągu wypłacał pełną wartość stypendium. W momencie kiedy umowa z UP się zakończy, środki nie będą już przelewane. Także pracodawca często nie ma obowiązku zatrudnienia po zakończeniu stażu.

W przypadku, w którym wiemy że umowa o pracę będzie podpisana, pamiętajmy także, że to dopiero ona, a nie staż, uprawniania do pełnego zasiłku chorobowego z ZUS. Ten natomiast jest naliczany dopiero po 30 dniach zatrudnienia. Gdy pracodawca sporządzi umowę na czas określony, która będzie obowiązywała także po 3 m-cu ciąży, będzie on musiał przedłużyć ją co najmniej do dnia porodu. To natomiast przyczyni się do uzyskania rocznego zasiłku macierzyńskiego. Gdyby umowa zakończyła się do 3-go miesiąca ciąży, zatrudniona kobieta uzyskałaby prawo jedynie do zasiłku chorobowego.

Problemy z prawem pracy i dochodzeniem swoich należności, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa: shutterstock.com