Kupujesz mieszkanie? Warto skorzystać z pomocy pośrednika. Ale uwaga – nie każdego

Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Kupujesz mieszkanie? Warto skorzystać z pomocy pośrednika. Ale uwaga – nie każdego

Usługa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami może być na wagę złota dla właściciela sprzedawanej, bądź wynajmowanej nieruchomości. Może być również zupełnie bezwartościowa, gdy wybierzemy kiepskie biuro. Dlatego, oprócz umowy o pośrednictwo sprawdźmy swojego kandydata na pośrednika. Przekonajmy się, co pośrednik nieruchomości oferuje i jak wygląda jego praca. Same opinie w Internecie mogą być przecież opłacone.

Usługa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami

Sprzedając, czy wynajmując nieruchomość, możemy skorzystać z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami. Przy skrupulatnym wyborze biura, z którym zaczniemy współpracować, efekt tej usługi może znacznie przewyższać nasze oczekiwania. Głównym zadaniem pośrednika jest skojarzenie stron transakcji. Wiąże się to jednak z wieloma czynnościami, jakie pośrednik musi podjąć, aby szczęśliwie doprowadzić ową transakcję do końca. Profesjonalne biuro nieruchomości nie ogranicza swoich działań na pstrykaniu zdjęć telefonami i otwieraniu drzwi bez słowa. Pośrednik z prawdziwego zdarzenia odpowie na każde pytanie, przygotuje możliwie najlepszą ofertę, skompletuje dokumenty, weźmie udział w negocjacjach warunków umów z korzyścią dla tak naprawdę obu stron transakcji. Będzie również czuwał nad terminami i miłym przebiegiem przy wykonaniu umowy. Zrobi wszystko, aby klienci byli usatysfakcjonowani. Zadba również o swoje bezpieczeństwo i będzie posiadał odpowiednią polisę OC w związku z prowadzoną działalnością.

Co faktycznie zyskujemy, korzystając z usług biura pośrednictwa?

Faktycznie zyskujemy czas i spokój. Nie musimy już odbierać kolejnych telefonów od ludzi, którym nie chciało się przeczytać ogłoszenia do końca i zadają pytania, na które z łatwością znaleźliby odpowiedzi w treści oferty. Jeśli nie chcemy, to nie musimy w ogóle kontaktować się z kupującym, a wszystko omawiać z pośrednikiem.

Jeśli nie mamy czasu i ochoty na organizowanie dokumentów do sprzedaży nieruchomości, to również możemy zlecić to zadanie pośrednikowi. Przy mieszkaniach może to niezbyt czasochłonne zadanie, ale w momencie, gdy sprzedajemy grunt lub dom, to sprawa robi się dość skomplikowana. Dokumenty potrzebne notariuszowi do umowy sprzedaży pośrednik nieruchomości pozyska i przekaże do kancelarii notarialnej w celu przygotowania umowy.

Dobry pośrednik nieruchomości zawierając umowę z klientem sprzedającym, sprawdzi stan prawny dla nieruchomości będącej przedmiotem obrotu i już w tym momencie, jeśli pojawią się jakieś problematyczne kwestie, pomoże je rozwiązać, jeszcze zanim pojawi się kupujący. Niekiedy pewne zagadnienia mogą być dla kupującego na tyle odstraszające, że nie będzie chciał w ogóle brać oferty pod uwagę, więc warto to ogarnąć wcześniej.

Zyskamy również piękną ofertę, która może być wręcz pamiątką. Publikując profesjonalnie wykonane zdjęcia i dobrze sformułowany opis naszej nieruchomości z pewnością niejeden nasz znajomy stwierdzi, że całkiem nieźle radzimy sobie w życiu, skoro posiadamy tak atrakcyjne nieruchomości.

Doświadczenie podpowiada, że kontaktując się z pośrednikiem, strony umowy czują się dużo swobodniej. Konkretniej i bezpośrednio formułują swoje oczekiwania. Nie czują się skrępowani i mówią wprost, na czym im zależy. W takiej sytuacji nie ma miejsca na dziwne niedopowiedzenia i wszystko jest po prostu jasne. Również opinie o nieruchomości, czy o warunkach przedstawionych przez drugą stronę są wyrażane bezpośrednio. To wiele ułatwia, a przede wszystkim można szybko określić, czy strona umowy jest skłonna do jej zawarcia, czy to jednak chwilowe zainteresowanie, które zaraz przeminie i nie warto tracić czasu.

Czego najczęściej boi się klient pośrednika i jak tego uniknąć?

Przy powierzeniu nieruchomości na sprzedaż czy wynajem klienci najczęściej boją się, że pośrednik po prostu nie będzie robił nic. Zrobi zdjęcia telefonem, napisze niezbyt ładny opis, wrzuci ogłoszenie na jeden portal ogłoszeniowy i będzie czekał na szczęście. Następnie otworzy drzwi klientowi i będzie biernie czekał, aż w sumie potencjalny kupujący sam uzyska interesującego go informacje od sprzedającego. A po wszystkim wystawi fakturę i to koniec usługi.

Można tego uniknąć. Jak? Po prostu sprawdzić pośrednika. Znaleźć jego oferty w sieci, zobaczyć, jak są przygotowane, na ilu portalach można je znaleźć. Koniecznie zadzwonić na jedną z ofert i zadać kilka pytań. Już samo to powie bardzo wiele o sposobie pracy tego pośrednika. Można go również zapytać o nurtujące nas kwestie dotyczące samej transakcji, a tym samym trochę sprawdzić jego wiedzę i umiejętność negocjacji. Należy też pamiętać, że każdą umowę, nawet zawartą na czas oznaczony można rozwiązać, gdy druga strona jej nie realizuje. Warto też mieć na uwadze, że taka nadzwyczaj ogromna ilość pozytywnych opinii na Google niekoniecznie będzie faktycznym odzwierciedleniem działalności pośrednika. Opinie takie można przecież wykupić, bądź zaoferować coś komuś w zamian za jej wystawienie. Zatem warto sprawdzać osobiście.