Uważaj, strony z licytacjami komorniczymi na Facebooku mogą być oszustwem

Zakupy Dołącz do dyskusji (54)
Uważaj, strony z licytacjami komorniczymi na Facebooku mogą być oszustwem

W internecie odnaleźć można liczne ogłoszenia o licytacjach komorniczych. Często jednak okazyjne ceny są próbą wyłudzenia pieniędzy.

Dłużnicy, którzy nie spłacają należności mogą liczyć się z tym, że do ściągnięcia długu zostanie wezwana odpowiednia jednostka windykacyjna. Komornik może zająć nie tylko gotówkę, ale też rzeczy, które będzie mógł sprzedać na poczet długu – w tym na przykład komputer, samochód czy dom. Takie ruchomości i nieruchomości są później wystawiane na licytacjach komorniczych, zazwyczaj po cenach dużo niższych niż rynkowe.

Nic więc dziwnego, że wiele osób szykujących się na zakup auta czy mieszkania stara się „upolować” okazję właśnie poprzez ogłaszane aukcje. Często jednak na oszczędnych nabywcach żerują oszuści, którzy podszywają się pod komorników, wyłudzając tym samym pieniądze. Podejrzane ogłoszenia trafiają na rozmaite portale, w tym także na Facebook. W tym serwisie społecznościowym odnaleźć można m.in. fanpage Wyprzedaż towarów z zajęć komornicznych. Co na nim zobaczymy? Przede wszystkim elektronikę, taką jak komputery, smartfony czy konsole w cenach kilkukrotnie niższych niż rynkowe.

Takie fanpage niekoniecznie muszą być prowadzone przez „naciągaczy”, ale nie mają nic wspólnego z organami egzekucyjnymi (tj. komornikami sądowymi)

– wyjaśnia Bezprawnikowi asesor komorniczy, Piotr Kusio –

Obecność komorników na portalach społecznościowych nie jest konieczna, ale informatyzacja egzekucji sądowej jest faktem. Już niebawem wejdzie w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która m.in. wprowadzi elektroniczne licytacje ruchomości. Nie będzie zatem konieczności osobistego pojawienia się na licytacji. Tymczasem, już teraz można śledzić obwieszczenia o licytacjach na stronie prowadzonej przez Krajową Radę Komorniczą w Warszawie – licytacje.komornik.pl

Oczywiście, do tego typu ofert należy podchodzić z mocno ograniczonym zaufaniem. Przede wszystkim, omawiane towary powinny być sprzedawane w toku licytacji. Jeśli więc ogłoszenie opisuje handel „na boku”, można to potraktować jako ostrzeżenie świadczące, że kontrahent jest nieuczciwy. Nawet gdyby rzeczywiście był on komornikiem, jego działanie można potraktować jako niezgodne z prawidłową ścieżką postępowania przy windykacji. Najprawdopodobniej jednak, autorem tego typu stron są osoby niezwiązane ze ściąganiem długów i zwyczajnie żerują na klientach chcących kupić towar po zaniżonej cenie.

Do tej pory podobne przypadki wyłudzeń pojawiały się w portalach ogłoszeniowych, jak olx.pl (dawna tablica). Oszuści podawali rzeczywiste dane komornika, podszywając się pod niego. W treści anonsu albo oferowali sprzedaż przedmiotu, albo też ogłaszali jego licytację. Chętnym przekazywali numer rachunku bankowego, aby ci wpłacili zaliczkę bądź wadium niezbędne do udziału w aukcji. Niestety, spora liczba osób, zwiedziona „rzetelnymi” danymi komornika, wpłacała pieniądze na podane konto.

Na chwilę obecną nie wiemy w stu procentach, czy ogłoszenia na omawianym fanpage’u na Facebooku są zgodne z prawdą i czy rzeczywiście można taniej kupić rozmaite sprzęty, jednak to prawdopodobnie tylko próba wyłudzenia. Bez względu na charakter tej konkretnej strony, zalecamy ostrożność w zakupach. Jeżeli w dowolnym ogłoszeniu widzimy informacje o konkretnym komorniku bądź kancelarii, warto sprawdzić dane np. na stronie www.komornik.pl i zadzwonić pod zamieszczony tam oficjalny numer telefonu, aby upewnić się czy rzeczywiście interesujący nas przedmiot jest sprzedawany. Co więcej, jeśli chcemy wiedzieć o licytacjach z pewnego źródła, korzystajmy w tym celu albo z odpowiednich oficjalnych obwieszczeń albo z Serwisu Internetowego Krajowej Rady Komorniczej.

Licytacje komornicze są opisane w kodeksie postępowania cywilnego (art. 864 i nast.). Zajęte przez komornika ruchomości mogą podlegać sprzedaży w kilku trybach, ale najpopularniejszym jest licytacja publiczna. Licytacja jest przeprowadzana zawsze osobiście przez komornika albo asesora lub aplikanta, z reguły w kancelarii komorniczej albo w miejscu, w którym znajdują się zajęte ruchomości (np. parking strzeżony albo miejsce działalności gospodarczej dłużnika). Obwieszczenie o licytacji musi być obligatoryjnie wywieszone nie później niż 7 dni przed licytacją w budynku sądu rejonowego. Nabywcą na licytacji zostaje ten, kto zaoferuje najwyższą cenę – a cena wywołania rozpoczyna się od 75% (pierwsza licytacja) albo 50% (druga licytacja) wartości szacunkowej. Z licytacji sporządza się protokół opatrzony pieczęcią komornika sądowego, a zwycięzca licytacji nabywa przedmiot bez żadnych prawnych obciążeń.

– tłumaczy nam, wyjaśniając tajniki zawodu, Piotr Kusio

Masz problemy z pożyczkami lub handlem internetowym albo zostałeś oszukany i potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie pochodzi z shutterstock.com