Wydatki na jedzenie też można wliczyć w koszty firmowe. Przynajmniej czasami

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Wydatki na jedzenie też można wliczyć w koszty firmowe. Przynajmniej czasami

Przedsiębiorcy często zastanawiają się, jakie wydatki mogą wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Okazuje się, że niekiedy również wydatki na jedzenie można wliczyć w koszty firmowe.

Wydatki na jedzenie w koszty firmowe

Aby wydatki poniesione przez przedsiębiorcę mogły zostać wliczone do kosztów uzyskania przychodu, muszą one przyczyniać się do utrzymania lub zwiększenia przychodów przedsiębiorcy. Intuicyjnie wydaje się, że w przypadku wydatków na własne posiłki przedsiębiorcy trudno potwierdzić taki związek. Okazuje się jednak, że w niektórych sytuacjach można wliczyć wydatki na jedzenie w koszty firmowe.

Pewna przedsiębiorczyni, prowadząca poradnię dietetyczną i udzielająca konsultacji dietetycznych (zarówno stacjonarnie jak i online) zwróciła się do fiskusa z prośbą o wydanie interpretacji. Oprócz wspomnianych konsultacji źródłem przychodu w jej firmie są również plany żywieniowe i gotowe jadłospisy, które sprzedaje za pośrednictwem strony internetowej. Aby jednak móc przygotować taki jadłospis, konieczne jest najpierw przygotowanie testowych posiłków – tak by dietetyczka mogła sprawdzić, czy posiłek umieszczony w jadłospisie oprócz tego, że jest zbilansowany, jest również smaczny. Zdjęcia gotowych dań są też umieszczane w materiałach reklamowych, które mają zachęcić odbiorców do dokonania zakupu jadłospisu i/lub planu żywieniowego.

Z tego względu przedsiębiorczyni wyszła z założenia, że w tym wypadku może wliczyć wydatki na jedzenie w koszty firmowe – w końcu przygotowywanie z produktów spożywczych posiłków do jadłospisów i planów żywieniowych jest niezbędnym elementem prowadzenia przez nią działalności gospodarczej. Dietetyczna argumentowała, że przygotowywanie jadłospisów i związanych z nimi treści reklamowych nie jest możliwe bez przetestowania posiłków w praktyce – a z kolei do tego potrzebne są konkretne produkty spożywcze.

Fiskus przyznał przedsiębiorczyni rację. Przynajmniej w tym wypadku

Jak można przeczytać w interpretacji indywidualnej (0113-KDIPT2-1.4011.526.2023.2.MAP) wydanej przez fiskusa,

Odnosząc się zatem do Pani wątpliwości wskazać należy, że niniejszej sprawie występuje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy uzyskiwanymi przez Panią przychodami a poniesionymi wydatkami na produkty spożywcze. Jak wynika z opisu sprawy wydatki na powyższe produkty są celowe, racjonalne w kontekście specyfiki świadczonych przez Panią usług. Nabywane produkty są bezpośrednio związane z prowadzoną przez Panią działalnością gospodarczą (w ramach której prowadzi Pani gabinet dietetyczny, udziela konsultacji stacjonarnie i online) i mają wpływ na świadczone przez Panią usługi.

Fiskus przyznał też, że mając na uwadze specyfikę działalności przedsiębiorczyni, wydatki na artykuły spożywcze zakupione w celu tworzenia takich produktów jak jadłospisy czy ebooki kulinarne, a także tworzenia materiałów reklamowych produktów i usług, które kobieta sprzedaje (lub zamierza sprzedawać w przyszłości) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Warto jednak mieć świadomość, że nie zawsze fiskus pozwoli na wliczenie wydatków na jedzenie w koszty firmowe – wszystko będzie zależeć od specyfiki działalności.