Koniec z rolowaniem pożyczek i samowolnymi opłatami u pośredników – zmiany w instytucjach pożyczkowych

Dobre wiadomości Finanse Dołącz do dyskusji (143)
Koniec z rolowaniem pożyczek i samowolnymi opłatami u pośredników – zmiany w instytucjach pożyczkowych

Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych i Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego chce na własnym podwórku uregulować zasady działania swojej branży. Zakończone zostały prace nad stworzeniem Zasad Dobrych Praktyk. Jednym z głównych założeń jest zakaz rolowania pożyczek. Kto na tym skorzysta i czego już firmy pożyczkowe nie mogą zrobić?

Klienci często wolą korzystać z usług firm pożyczkowych zamiast udać się do placówki banku

W ostatnich latach instytucje pożyczkowe znacznie poszerzyły grono swoich klientów, a także zakresu proponowanych przez siebie usług. Można śmiało powiedzieć, że swoją bogata ofertą produktów dorównuje bankom i wielu klientów kieruje swoje pierwsze kroki do nich. Są bardziej przystępne niż banki i nie mają tak formalnego charakteru, co sprawia, że klienci czują się tam bardziej komfortowo. Do tej pory istniało wiele obszarów, które nie były w żaden sposób ograniczone czy sprawdzane. Obecnie KPF i FRRF dążą do samoregulacji swojej branży.

Samowolka w działaniu i brak większej kontroli do tej pory. Zakaz rolowania pożyczek – co zmieni się jeszcze?

Oto 5 postulatów zawartych w stworzonym dokumencie Zasad Dobrych Praktyk:

Pożyczki: koniec możliwości rolowania

Obecnie reguluje to art. 36c. ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim, ale wymaga ona uszczelnienia. Obowiązuje aktualnie limit łącznych kosztów jakie kredytobiorca może ponieść w ciągu roku zaciągając zobowiązania w firmie pożyczkowej. Niestety obchodzono te zapisy, tworząc firmy z nimi powiązane, do których przekierowywano klienta. Zakaz rolowania pożyczek to główny postulat Zasad Dobrych Praktyk.

Rzetelne sprawdzanie zdolności kredytowej

Zmiana będzie polegała na tym, że kredytodawca ma za zadanie solidnie sprawdzić potencjalnego klienta. Jeśli sam na podstawie zebranych informacji, nie jest w stanie ustalić jego dochodów i stanu zadłużenia, będzie miał obowiązek zweryfikować to w przynajmniej jednej zewnętrznej bazie danych. Dodatkowo pożyczek w kwocie powyżej 15 000 zł, pożyczkodawca każdorazowo powinna zweryfikować te dane w przynajmniej jednej ze wskazanych baz zewnętrznych, a także wymagać dokumentu potwierdzającego dochód.

Brak dodatkowych opłat pobieranych przez pośredników

Dużym problemem są prowizje, które pobierają współpracujący z firmami pożyczkowymi pośrednicy za tzw. „doradztwo”. Pośrednicy nie informują jednak o tym fakcie. Nowa zasada ma wprowadzić albo całkowity zakaz pobierania opłat przez pośredników albo obowiązek informowania o tym współpracującą firmę pożyczkową.

Wartość zabezpieczeń adekwatna do pożyczek

Zasada ta ma na celu wprowadzić obostrzenie, aby wartość zabezpieczenia była maksymalnie 2 razy wyższa od pożyczki. Pozwoli to na uniknięcie sytuacji, gdzie za pożyczkę na 3000 zł wzięto pod zastaw auto o wartości 30000 zł.

Wymóg podniesienia kapitału firmy pożyczkowej

Ta zasada już mniej dotyczy konsumentów bezpośrednio, ale ma realny wpływ na to kto będzie mógł taką firmę otworzyć. A to już jest dla nas istotne. Obecna ustawa wymaga min 200000 zł kapitału zakładowego. KPF i FRRF chcą, a by ten wkład do końca 2020 r. był podwyższony do 500000 zł, a do końca 2022 r. aż do 1000000 zł.

Kiedy będzie lepiej?

Ta inicjatywa to przejaw chęci usankcjonowania bezkarnych dotąd praktyk oraz wprowadzenia korzystnych dla klienta zachowań. Obecnie projekt jest w fazie konsultacji, m. in. z organami nadzorującymi. To dobry początek, ale takich spraw jest w tej branży mnóstwo. Dodatkowo czas pokaże jak będzie wyglądała sytuacja z egzekwowaniem tych zasad.