Trudno w to uwierzyć, ale istnieje w Polsce urząd, w którym możesz załatwić sprawę prosto i bezproblemowo

Dobre wiadomości Samorządy Dołącz do dyskusji
Trudno w to uwierzyć, ale istnieje w Polsce urząd, w którym możesz załatwić sprawę prosto i bezproblemowo

Każdy z nas, kto składał wizytę w dowolnym urzędzie w Polsce, wie o tym, że głównym problemem jest zła komunikacja urzędów z mieszkańcami. Wynika ona nie tylko ze złej woli, ale także z używania niezrozumiałego języka w mowie i w piśmie. To stwarza sytuacje nie tylko niekomfortowe dla obywateli, ale także może prowadzić do poważnych błędów interpretacyjnych. Możecie wierzyć lub nie, ale istnieje w Polsce urząd, w którym nie uświadczymy żadnych tego typu patologii.

Urząd Miejski w Tarnowskich Górach stawia na prostą i zrozumiałą komunikację

Inicjatywa stosowania prostej polszczyzny w UM w Tarnowskich Górach wyszła od dwóch pracownic, które mogą poszczycić się posiadaniem certyfikatu renomowanej pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego. To one zaczęły szkolenie innych urzędników po to, aby prosty język stał się normą w tarnogórskim UM i pomagał mieszkańcom w sprawnym załatwianiu swoich spraw.

Teksty, które są przedstawiane tarnogórzanom, są w odpowiedni sposób zredagowane. Urzędnicy dbają o to, aby były one także poukładane – zazwyczaj według ważności. Pisma urzędowe mają także tytuły i śródtytuły, a sposób ich redagowania przypomina teksty dziennikarskie. Wszystko po to, aby język i forma tekstu była jak najbardziej przyjazna dla mieszkańca.

Prosty język to nie wszystko. Nie jesteś w stanie przyjechać do urzędu? W takim razie urząd przyjedzie do ciebie

Wdrażanie programu Mobilny Urzędnik miało pomóc osobom, które z różnych względów nie mogą stawić się do Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach. Po wprowadzeniu programu osoby niepełnosprawne czy kobiety w zaawansowanej lub zagrożonej ciąży mogą liczyć na to, że urzędnicy odwiedzą ich w domu. Zgłoszenia tego typu są składane drogą telefoniczną, mailową lub za pośrednictwem SMS-a. Po wysłaniu zgłoszenia do UM, urzędnik wraz z legitymacją oraz identyfikatorem przyniesie niezbędne dokumenty i druki, a po ich wypełnieniu zabierze je do urzędu.

Mobilny Urzędnik to program, z którego korzystają także osoby niewidome. Cały urząd jest także przystosowany do przyjmowania osób niewidomych, m.in. poprzez instalację tabliczek w języku Braille’a oraz kodów QR. W UM w Tarnowskich Górach pracują także przeszkoleni pracownicy, którzy przyjmują niewidomych interesantów.

Przyjazne mieszkańcom rozwiązania zostały nagrodzone Europejskim Znakiem Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym. Tarnowskie Góry otrzymały tę nagrodę obok dwóch innych samorządów – Gminy Andrychów oraz Strawczyn.