Są już prognozy, jakie zawody przyszłości będą potrzebne za 5, 10 i 15 lat. Część przewidywań jest zaskakująca

Praca Dołącz do dyskusji
Są już prognozy, jakie zawody przyszłości będą potrzebne za 5, 10 i 15 lat. Część przewidywań jest zaskakująca

Co jakiś czas pojawiają się nowe zestawienia zawodów przyszłości – zarówno w perspektywie kilkuletniej, jak i kilkudziesięcioletniej. Prognozy mogą być interesujące nie tylko dla osób, które dopiero wejdą na rynek pracy, ale też dla obecnych pracowników – zwłaszcza że coraz więcej osób uważa, że w pewnym momencie ich kariery zawodowej konieczne będzie przebranżowienie się.

Zawody przyszłości za 5 i 10 lat

Eksperci Personnel Service postanowili wytypować zawody, na które będzie największe zapotrzebowanie w kolejnych latach. Część z nich jeszcze nie istnieje – ale bazując na obecnych trendach można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że już wkrótce powstanie zapotrzebowanie na usługi ich przedstawicieli.

Jakich specjalistów będzie potrzebować rynek pracy za 5 lat? Zdaniem ekspertów Personnel Service, do 2028 r. wzrośnie zapotrzebowanie na przedstawicieli pięciu zawodów, które już teraz zyskują na popularności. Postępująca digitalizacja sprawia, że z dużym prawdopodobieństwem rozchwytywani będą specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa. Oprócz tego niemal na pewno wzrośnie zapotrzebowanie na usługi specjalistów ds. energii odnawialnej czy inżynierów bioinformatyki. Postępujący udział nauki zdalnej (będący skutkiem pandemii koronawirusa) przyczyni się prawdopodobnie również do zwiększenia zapotrzebowania na specjalistów ds. edukacji online. Współczesny styl życia może natomiast przyczynić się do wzrostu popularności psychologów i psychiatrów.

Jeśli chodzi z kolei o „zawody przyszłości” za 10 lat, to eksperci Personel Service prognozują, że w perspektywie dekady bez wątpienia wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów ds. sztucznej inteligencji (co raczej nie powinno nikogo dziwić), ale też – specjalistów ds. edycji genów, ponieważ rozwój technologii edycji genów prawdopodobnie otworzy nowe możliwości w medycynie. Oprócz tego zdaniem ekspertów firmy jeszcze mocniej upowszechni się technologia blockchain i kryptowaluty – w związku z czym potrzebni będą ekonomiści kryptowalut. Z kolei rozwój technologii produkcji żywności może przyczynić się do powstania zapotrzebowania na technologów żywności. Eksperci w gronie zawodów przyszłości w perspektywie 10-letniej wymieniają również specjalistów ds. zmian klimatu, którzy mieliby dokonywać szczegółowych analiz w tym zakresie.

Zawody przyszłości za 15 lat. Większość z nich jeszcze nie istnieje

Najciekawsze prognozy dotyczą jednak zawodów przyszłości, na które może być zapotrzebowanie za 15 lat – ponieważ większość z nich jeszcze nie istnieje. Zdaniem ekspertów możemy się spodziewać, że powstanie popyt na specjalistów ds. etyki AI. Jeśli chodzi zresztą o sztuczną inteligencję, prawdopodobnie potrzebni będą również kuratorzy danych. Eksperci wymieniają też specjalistów ds. adaptacji klimatycznej, inżynierów biomedycznych i – co ciekawe – inżynierów terraformacji, którzy będą odgrywać kluczową rolę w opracowywaniu i adaptacji zaawansowanych technologii, zapewniających załogom kosmicznym „zapewniających załogom kosmicznym odpowiednią ochronę oraz umożliwiających przystosowanie się do ekstremalnych warunków panujących w przestrzeni kosmicznej.”