Menedżer śmierci cyfrowej, nostalgista czy projektant śmieci – oto zawody przyszłości

Praca Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (272)
Menedżer śmierci cyfrowej, nostalgista czy projektant śmieci – oto zawody przyszłości

Zawody przyszłości to temat, który powraca jak bumerang i mimo zmieniających się czasów zawsze jest aktualny. Kiedyś zastanawiano się, jakie zawody będą wykonywać ludzie w roku 2000, później – w 2015. Obecnie rozpoczyna się już ostrożne szacowanie, co czeka nas w roku 2030.

Zawody przyszłości

Eksperci od foresightu (czyli przewidywania przeszłości na podstawie badań naukowych) powoli typują, jakie zawody przyszłości moją być popularne już za ok. 11 lat, czyli w roku 2030. Teoretycznie może się wydawać, że 11 lat to nie jest długi okres czasu. Dla rynku pracy jest to jednak cała wieczność. Cały czas rodzą się nowe zawody, ponieważ trzeba sprostać nowym potrzebom społecznym. Jeszcze do niedawna nie do pomyślenia byłoby wykonywanie pracy chociażby zawodowego przytulacza. Uprzedzając – tak, są osoby, które pracują po prostu przytulając tych, którzy tego potrzebują. Jest też chwila na rozmowę czy po prostu pobycie w ciszy. Przypomina to nieco wizytę u psychologa, jednak nastawioną bardziej na doraźną poprawę samopoczucia klienta, który w dodatku niekoniecznie ma jakiekolwiek problemy psychiczne. Może być po prostu samotny. Jeszcze kilka lat temu nie istniały również niektóre „hipsterskie” zawody.

Co typują specjaliści z firm Idea Couture czy Sparks&Honey?

Przykładem może być chociażby tytułowy menedżer śmierci cyfrowej (ang. Digital Death Manager). Jakkolwiek zabawnie to nie brzmi, to wydaje się, że powstanie takiego zawodu jest naturalną konsekwencją naszego obecnego stylu życia. Coraz więcej czasu spędzamy w sieci, coraz mocniej przywiązujemy się do swoich kont, coraz więcej naszych aktywności jest wirtualnych, a nie realnych. A to oznacza, że po naszej śmierci może w Internecie zostać prawdziwy bałagan. I wypadałoby, żeby ktoś się nim zajął. Chociażby po to, by rodzina nie musiała myśleć o tym w trakcie przeżywania własnej żałoby. Innym zawodem przyszłości, mocno związanym z aktywnością w sieci, jest osobisty kurator cyfrowy. Osoba wykonująca ten zawód miałaby doradzać, jak komunikować swoje życie w sieci oraz np. jak prowadzić konto na portalach związanych z pracą zawodową.

Jeśli chodzi o zawody przyszłości, to zdaniem ekspertów, prawdopodobne jest też powstanie projektanta śmieci (szukanie nowych zastosowań dla zużytych już materiałów), eksperta ds. uproszczeń (konsultant pomagający upraszczać procesy w firmach) czy nostalgisty. Osoba wykonująca ostatni z wymienionych zawodów miałaby być kimś w rodzaju projektanta wnętrz opiekującego się jednocześnie osobami starszymi. W praktyce miałoby się to sprowadzać do tego, że nostalgista mógłby zaprojektować jakieś wnętrze na wzór… jakiegoś wnętrza z przeszłości. Na przykład rodzinnego domu klienta.

Oczywiście wymienione wyżej zawody przyszłości to tylko przykłady stanowisk, na które już wkrótce może być realne zapotrzebowanie. Wiele dziedzin naszego życia ulega zmianom wraz z postępem cyfryzacji i automatyzacji. Z tego względu zawody przyszłości rodzą się cały czas – praktycznie na naszych oczach.