Zmiana czasu to nie tylko zwyczaj, ma oczywiście oparcie w prawie

Gorące tematy Państwo Dołącz do dyskusji (348)
Zmiana czasu to nie tylko zwyczaj, ma oczywiście oparcie w prawie

Już dziś w nocy znów czeka nas rytuał zmiany czasu. Zauważalna część społeczeństwa twierdzi, że podobnie jak cisza wyborcza, tak i zmienianie czasu na letni/zimowy jest zupełnie niepotrzebnym utrudnianiem naszego codziennego życia. 

Jeden z Czytelników zadał nam pytanie na temat prawnej pozycji zmiany czasu. Takie listy lubimy najbardziej – kiedy podrzucacie nam pomysły na wpisy dotyczące intrygujących zagadnień związanych z prawem w życiu codziennym.

Odpowiadając krótko – oczywiście, że zmiana czasu ma oparcie w prawie. To zbyt ważna kwestia, by pozostawiać ją zwyczajowi lub przypadkowi. Jeśli nie wierzycie, przeczytajcie sobie jak bardzo wpływa to na funkcjonowanie na przykład banków w ten weekend. Zagadnienie to reguluje ustawa z dnia 10 grudnia 2003 r. o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Nie jest to szczególnie rozległy akt, liczący sobie kilkanaście zdań, ale wynika to również z tego faktu, iż w art. 3 odsyła do stosownego rozporządzenia:

Art. 3.Prezes Rady Ministrów wprowadza i odwołuje czas letni środkowoeuropejski, w drodze rozporządzenia, ustalając na okres co najmniej jednego roku kalendarzowego dokładne daty, od których następuje wprowadzenie lub odwołanie czasu letniego, uwzględniając istniejące standardy międzynarodowe w tym zakresie.

Rozporządzenie to nosi nazwę „Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016” i reguluje kwestie przestawiania naszych zegarów na przestrzeni kilku najbliższych lat od chwili jego wydania.

Zmiana czasu a prawo pracy

Osoby, które noc z soboty na niedzielę spędzą w pracy zastanawiają się zapewne jak przestawienie zegarków wpłynie na ich obowiązki służbowe. Pracownikowi, który znajdzie się w tej niefortunnej sytuacji przysługuje prawo do złożenia wniosku o dodatkowy czas wolny w wymiarze 1 godziny. Czas wolny może też być inicjatywą pracodawcy. Alternatywą pozostaje stuprocentowy dodatek do wynagrodzenia za godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. W razie problemów i wątpliwości związanych z prawem pracy, polecamy usługi prawne naszych prawników, dostępnych pod adresem kontakt@bezprawnik.pl

Zmiana czasu jest krytykowana przez wielu obywateli i organizacji w krajach całego świata, gdzie takie rozwiązanie funkcjonuje. Nie dalej jak przed kilkoma dniami włoska organizacja prokonsumencka Codacons podniosła argument negatywnych skutków ekonomicznych, problemów ze snem najmłodszych, a także niepożądane reakcje biologiczne u dorosłych, skutkujące m.in. wzrostem sprzedaży leków na tzw. „jet lag”.