Będą zmiany w urlopach, wynagrodzeniach i świadczeniach. Ministerstwo szykuje wielką reformę

Praca Dołącz do dyskusji
Będą zmiany w urlopach, wynagrodzeniach i świadczeniach. Ministerstwo szykuje wielką reformę

Wszystko wskazuje na to, że pracownicy muszą przygotować się na kolejną dużą reformę prawa pracy. Najprawdopodobniej zostaną wprowadzone zmiany w zakresie urlopów macierzyńskich, minimalnych wynagrodzeniach czy zasadach obliczania stażu pracy. A to nie wszystko. 

Zmiany w urlopach i wynagrodzeniach. Pracownicy muszą przygotować się na kolejną reformę

Część zmian będzie wymuszona przez unijne dyrektywy – jak informuje „BI”, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdziło, że zamierza wdrożyć dyrektywy unijne dotyczące adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Aby zaimplementować unijne przepisy do polskiego porządku prawnego, resort przygotuje dwie nowelizacje – jedna będzie dotyczyć zasad ustalania płacy minimalnej, druga – zawierania układów zbiorowych pracy.

To jednak nie wszystko. Po pierwsze, jak poinformowała minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministerstwo pracuje również nad zmianą przepisów pozwalającą na wliczanie okresów wykonywania obowiązków zawodowych w ramach umowy zlecenia czy własnej działalności gospodarczej do stażu pracy. Pierwsze informacje o tym, że ministerstwo planuje duże zmiany dla samozatrudnionych i osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia pojawiły się już w drugiej połowie stycznia.

Oprócz tego pracowników najprawdopodobniej czekają zmiany w urlopach – mowa dokładniej o urlopie macierzyńskim. Wszystko wskazuje na to, że ministerstwo przychyli się do apeli o wydłużenie urlopu macierzyńskiego matek wcześniaków i noworodków, które wymagają hospitalizacji. Na początku stycznia minister otrzymała petycję w tej sprawie złożoną przez Fundację „Koalicja dla Wcześniaka”. Teraz, jak informuje Dziemianowicz-Bąk, powstał już specjalny zespół roboczy, który wraz ze stroną społeczną ma zaproponować odpowiednie zmiany w prawie.

Planowanych zmian jest jeszcze więcej

Mimo że wymienione wyżej zmiany dotyczą płacy minimalnej, układów zbiorowych pracy, wliczania okresów zatrudnienia do stażu pracy czy urlopów macierzyńskich, to ministerstwo szykuje znacznie więcej nowości. Resort ma na przykład pracować również nad trzema projektami ustaw dotyczącymi zabezpieczenia społecznego. Dzięki nowym przepisom wprowadzone miałoby zostać ustawowe świadczenie honorowe dla stulatków, druga w roku waloryzacja rent i emerytur przy odpowiednim wskaźniku inflacji, a także – podniesienie i waloryzacja zasiłku pogrzebowego.

Oprócz wymienionych zmian resort rodziny, pracy i polityki społecznej ma pracować też nad ustawą regulującą dostęp cudzoziemców do polskiego rynku pracy (przepisy mają uspójnić i uszczelnić dotychczasowe regulacje) oraz nad udoskonaleniem funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia i form aktywizacji zawodowej.

Nie da się zatem ukryć, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma niezwykle ambitne plany, a potencjalnych zmian jest mnóstwo. Dodatkowo wszystkie są pozytywne dla pracowników. Pytanie brzmi jednak, jak szybko ministerstwu uda się wprowadzić nowe przepisy w życie; być może część z planowanych zmian zostanie wdrożona jeszcze w 2024 r.