Nowy rząd może wydłużyć urlop rodzicielski. Ale tylko dla określonej grupy rodziców

Praca Rodzina Dołącz do dyskusji
Nowy rząd może wydłużyć urlop rodzicielski. Ale tylko dla określonej grupy rodziców

Okazuje się, że część rodziców być może będzie mogła skorzystać z dłuższego urlopu rodzicielskiego. Mowa o rodzicach wcześniaków – nowy rząd najprawdopodobniej będzie dążył do dodatkowego wsparcia tej grupy. 

Wydłużony urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków

Obecnie długość urlopu rodzicielskiego jest uzależniona od liczby urodzonych dzieci; w przypadku jednego dziecka jest to 41 tygodni, w przypadku dwójki (bliźniaków) lub więcej – 43 tygodni. Do tej pory ustawodawca nie brał jednak pod uwagę innej kwestii – a mianowicie tego, czy dziecko jest wcześniakiem. Być może już wkrótce się to zmieni. Jak dowiedział się „Business Insider”, nowy rząd może wprowadzić wydłużony urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków.

Za dodatkowym wsparciem dla tej grupy rodziców opowiada się zarówno Koalicja Obywatelska jak i Lewica. Zgoda na wydłużony urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków lub pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego od dnia narodzin (obecnie matki mogą przerwać urlop macierzyński i wybrać zasiłek opiekuńczy, ale dopiero po 8 tygodniach od narodzin – i otrzymują wtedy 80 proc. wynagrodzenia) jest podobno zresztą również w pozostałych ugrupowaniach przyszłej koalicji. Dla rodziców wcześniaków to świetna wiadomość – zwłaszcza że o wprowadzenie takiego rozwiązania walczyli już od dawna, ale do tej pory – bez skutku.

Jak twierdzi w rozmowie z „BI” Marzena Okła-Drewnowicz z KO,

Prawo, w tym polityka prorodzinna, zawsze powinno być elastyczne i adekwatne do sytuacji. A ta się w Polsce zmienia, niestety na gorsze — z roku na rok rodzi się coraz mniej dzieci. Te najbardziej potrzebujące, czyli wcześniaki i ich rodzice wymagają szczególnego wsparcia państwa.

Na co konkretnie mogą liczyć rodzice wcześniaków?

Okła-Drewnowicz zaznaczyła jednocześnie, że przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian, nowy rząd chciałby zasięgnąć najpierw opinii lekarzy i „fachowców w swojej dziedzinie”. Z kolei Lewica uważa, że urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków należałoby wydłużyć po prostu o liczbę dni, kiedy dziecko po porodzie przebywało w szpitalu; jak zaznacza senatorka Magdalena Biejat z Lewicy Razem, rodzice wcześniaków muszą otrzymać dodatkowe wsparcie, ponieważ stoją przed większymi wyzwaniami (i wydatkami) niż rodzice dzieci, które urodziły się w terminie. Najprawdopodobniej zbliżone stanowisko będzie mieć również Polska 2050 Szymona Hołowni; Urszula Demkow, szefowa zespołu medycznego tej partii uważa, że urlop rodzicielski powinien zostać wydłużony o „okres zbliżony do tego, który dziecko przebywało w szpitalu”. Rzecznik PSL, Miłosz Motyka, zapytany o stanowisko partii odparł, że ludowcy również są za wydłużeniem urlopu rodzicielskiego dla rodziców wcześniaków.

Wydaje się zatem, że nie będzie żadnych problemów z wprowadzeniem nowego prawa w życie – i to być może już w przyszłym roku.