Znowu źle zaprojektowano karty do głosowania, znowu będą kłopoty

Gorące tematy Państwo Dołącz do dyskusji (7)
Znowu źle zaprojektowano karty do głosowania, znowu będą kłopoty

Wybory tuż, tuż, jednak pojawiają się poważne obawy – twórcy kart po raz kolejny przygotowali je w taki sposób, że możliwa będzie wysoka liczba nieważnych głosów.

W roku 2014, gdy wybieraliśmy członków rad miasta oraz sejmików województw, tylko w tej drugiej kategorii padło 2,5 miliona nieważnych głosów. Stanowiło to około 18% wszystkich wypełnionych kart. Sprawa była na tyle wyjątkowa i wcześniej niespotykana, że postanowiła ją zbadać Fundacja Batorego. Teraz alarmuje ponownie.

Wiele osób może nieświadomie sprawić, że ich opinia w wyborach będzie kompletnie bez znaczenia. Wszystko przez to, że konstrukcja kart może być dla nich myląca. W zeszłym roku mieliśmy do czynienia z formą zbroszurowaną, czyli wielostronicową książeczką. Podobnie będzie w najbliższą niedzielę, gdzie na wszystkich kartkach będziemy mogli postawić tylko jeden krzyżyk. Zaznaczenie większej liczby kratek automatycznie uczyni nasz głos nieważnym.

Dlaczego nie wprowadzono listy w postaci dużej płachty, z której wybiera się tylko jedno nazwisko? Z tego powodu, że niemożliwe byłoby wtedy zastosowanie nakładki z alfabetem Braille’a, który jest pomocny osobom niedowidzącym i niewidomym. Państwowa Komisja Wyborcza uspokaja jednak, że na bieżąco informuje zarówno obywateli jak i członków komisji, starając się w ten sposób sprawić, żeby wszyscy byli świadomi jak głosować. Jedną z form przekazywania instrukcji są spoty telewizyjne i internetowe.

Pamiętać należy także o innych istotnych warunkach dla oddania ważnego głosu. Nie możemy postawić „ptaszka” ✔ , kółka, czy też podkreślić nazwiska kandydata. Jedynym sposobem na odpowiednie zagłosowanie jest zaznaczenie kratki poprzez wyraźny X w jednej tylko rubryce.

Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej 2015 to ważne wydarzenie dla kraju i wszystkich obywateli. Pamiętajmy więc, aby zachować wszelkie procedury i oddać ważny głos. To, kogo wybierzemy zależy tylko od nas, ale w kwestii odpowiedniego wypełniania kart powinniśmy się podporządkować odgórnym ustaleniom. Jeśli twórcy kart nie nauczyli się na błędach, to może zrobią to ci, którzy do tej pory mogli niewłaściwie głosować.

Masz wątpliwości odnośnie procedur wyborczych albo głosowania poza miejscem zamieszkania lub za pomocą pośrednika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa: shutterstock.com