Polski Ład przewiduje możliwość ubiegania się o zwrot nadpłaconych składek. Skorzystanie z tego może być jednak utrudnione

Finanse Firma Dołącz do dyskusji
Polski Ład przewiduje możliwość ubiegania się o zwrot nadpłaconych składek. Skorzystanie z tego może być jednak utrudnione

Polski Ład to nie tylko głośne zmiany w rodzaju liniowej składki zdrowotnej, kredytu z gwarancją wkładu własnego czy wyższej kwoty wolnej od podatku. To także szereg małych zmian. Wśród nich jest np. utrudniony zwrot nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. 

Utrudniony zwrot nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Kolejna kosmetyczna, ale uciążliwa zmiana w Polskim Ładzie

Polski Ład przewiduje możliwość złożenia wniosku o zwrot nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne – czyli możliwość po części znaną przedsiębiorcom przy okazji kolejnych tarcz antykryzysowych i zwolnienia ze składek ZUS. Rządzący w trakcie ostatnich miesięcy wprowadzali możliwość zwolnienia „po czasie”. To skutkowało tym, że niektórzy przedsiębiorcy zdążyli już opłacić składki, podczas gdy później – byli z nich zwalniani. W związku z tym mogli ubiegać się o zwrot tych składek. W przypadku tarcz antykryzysowych mowa była jednak o „całości” składek. Czyli – nie tylko za ubezpieczenie zdrowotne, ale i za ubezpieczenie emerytalne itd.

Zgodnie ze znowelizowanym brzmieniem ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, nadpłata składek na ubezpieczenie zdrowotne wystąpi, jeśli suma wpłaconych za poszczególne miesiące roku kalendarzowego składek na ubezpieczenie zdrowotne przez ubezpieczonego będzie wyższa od rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne ustalonej od rocznej podstawy.

Jak alarmuje prawo.pl, zwrot nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne może być jednak w nowym wydaniu utrudniony. Problem polega jednak na tym, że termin na złożenie wniosku miałby być bardzo krótki. Konieczne byłoby złożenie go w ciągu miesiąca od terminu rozliczenia rocznego podatku. Tym samym – przynajmniej co do zasady – wniosek można byłoby złożyć tylko do końca maja. Zdaniem ekspertów tak krótki termin może jednak powodować problemy. Dlaczego? Korekty rozliczeń podatkowych można dokonywać obecnie przez pięć lat. Niezrozumiałe jest zatem, dlaczego rządzący chcą aż tak radykalnie skrócić okres, w którym możliwe będzie złożenie wniosku o zwrot nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Krótki termin na złożenie wniosku to nie jedyny problem

Specjaliści zwracają zresztą uwagę na jeszcze jeden problem, jeśli chodzi o zwrot nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Chodzi o tzw. ostateczność rozpatrzenia wniosku, którą również miałaby wprowadzić znowelizowaną ustawa. Może to poskutkować tym, że jeśli ZUS wyda odmowę zwrotu nadpłaty, to wnioskodawca nie będzie w stanie nic zrobić – w tym także dokonać korekty do złożonego już wniosku. To już z kolei może być regulacja niezgodna z prawem – ze względu na dwuinstancyjność postępowania podatkowego.