W czasie gdy niektórzy dostali już zwrot podatku, inni walczą do końca z wypełnieniem PITu. Termin składania zeznań podatkowych upływa w ostatnim dniu kwietnia. Nie wszyscy jednak mogą polegać na tym, że system e-pit poprawne rozliczenie wyśle za nich. Darmowa porada prawna w sprawie podatków – gdzie jej szukać?
W 2019 roku podatek dochodowy za rok 2018 rozliczy za nas skarbówka, jednak nie zawsze. Deklaracja przygotowana przez Krajową Administrację Skarbową opiera się na deklaracjach przesłanych do fiskusa przez pracodawców. Dokument przygotowany dla nas w systemie e-pit nie uwzględnia jednak ulg podatkowych, czy niektórych rodzajów dochodów uzyskanych np. za granicą. Dlatego też są osoby, które wciąż głowią się nad wypełnieniem deklaracji. Poza tym jest też całkiem sporo innych podatków, z którymi można mieć problem. W takiej sytuacji może nam się przydać pomoc, a najlepiej jakby była to darmowa porada prawna.
Darmowa porada prawna przez telefon? Pomocą służy Krajowa Infolinia Podatkowa
Infolinia funkcjonuje w ramach instytucji Krajowej Informacji Skarbowej. Szczegółowe informacje można znaleźć na rządowej stronie internetowej Zasady są proste. Czynna jest od godziny 08:00 do godziny 17:00. Po drugiej stronie czeka konsultant, który jest gotowy pochylić się nad problemem podatnika.
Po nawiązaniu połączenia musisz wiedzieć przynajmniej tyle, z którym podatkiem mamy problem. Automatyczna sekretarka po wybraniu odpowiedniego numeru połączy nas ze specjalistą od między innymi podatku dochodowego od osób fizycznych, VATu lub cła.
W ramach infolinii przedsiębiorcy mogą także uzyskać informacje w sprawie numerów identyfikacyjnych VAT kontrahentów z Unii Europejskiej.
Darmowa porada prawna online?
Za pośrednictwem rządowego portalu podatki.gov.pl, podatnik może zadać pytanie również bez konieczności sięgania po telefon. Do wyboru są dwie opcje – pytanie za pośrednictwem wiadomości e-mail lub czat na żywo z konsultantem.
Warto też zerknąć na broszury informacyjne dostępne na stronie internetowej Krajowej Informacji Skarbowej. Na podatników czekają przygotowane przygotowane przez rząd poradniki, zarówno dotyczące głównych podatków, jak i kwestii bardziej szczegółowych takich jak np. odliczenie ulgi za internet.
O czym warto pamiętać
Czas oczekiwania na połączenie z Krajową Informacją Podatkową potrafi być długi. Osobiście, kiedyś czekałem na rozmowę ponad 30 minut, co wiąże się oczywiście z kosztem połączenia. Do rozmowy warto być przygotowanym. Bez dokładnego naświetlenia sprawy, nawet najlepszy konsultant nie pomoże. Istotne również jest to, że informacja udzielona przez konsultanta nie jest dla urzędów wiążąca. Organy odwoławcze nie uwzględniają tego, że podatnik popełnił błąd stosując się do porady otrzymanej od konsultanta. Zdarzało się natomiast, że uwzględniano powołanie się na informacje udzielone w broszurach informacyjnych. Niezależnie, warto być ostrożnym.
Istnieje również sposób, aby zabezpieczyć się przed przyszłymi karami od fiskusa i jest nim wniosek o wydanie interpretacji podatkowej. Złożenie wniosku kosztuje 40 złotych, czas oczekiwania to 3 miesiące. W treści wniosku należy dokładnie opisać sprawę i zaproponować naszą interpretację prawa podatkowego. Jeżeli nie otrzymamy informacji zwrotnej w ciągu 3 miesięcy, co do zasady uznaje się, że interpretacja została wydana na naszą korzyść. W założeniu działa to tak, że zastosowanie się do interpretacji uzyskanej przed zdarzeniem skutkującym powstaniem obowiązku podatkowego (ale tylko tej wydanej na nasz wniosek, w naszej indywidualnej sprawie – a nie wydanej na rzecz kogoś innego) nie może skutkować nałożeniem dodatkowych obowiązków podatkowych. Wniosek także można złożyć również przez Internet, warunkiem jest posiadanie profilu zaufanego e-puap.
W urzędach też czeka na nas darmowa porada prawna, ale i kolejki
Ostatecznie, z naszym problemem możemy się udać także bezpośrednio do urzędu skarbowego. Nie od dziś wiadomo, że skuteczność w ściągalności podatków zależy w większej mierze od tego, jaką podatnik uzyska pomoc na etapie interpretacji przepisów, a nie od wysokości kary. Ze względu na to, w centrach obsługi interesanta również można uzyskać pomoc od urzędnika przy okienku. Jeżeli problem jest bardziej zaawansowany, możemy zostać odesłani na specjalnie wydzieloną salę, gdzie darmowa porada prawna zostanie nam udzielona przez specjalistę.
Warto również pamiętać o kolejkach. Szczególnie jeżeli okaże się nam potrzebna darmowa porada prawna. Również przed wprowadzeniem systemu e-pit istniała możliwość złożenia deklaracji online. Mimo to wiele osób decydowało się na złożenie deklaracji w formie tradycyjnej, a w urzędach i tak były kolejki. Bardzo często, podatnicy czekają do ostatniej chwili. Wiele osób wychodzi też z założenia, że tylko papierowe dokumenty dają gwarancję poprawności. E-pit w tym roku debiutuje, dlatego nie wiadomo jak sobie poradzi w ostatnich dniach składania deklaracji. Co do zasady działa bez problemu, ale zdarzały się już chwilowe przestoje. Jeżeli mamy coś do uzupełnienia w deklaracji i będziemy czekać z tym do ostatniej chwili, możemy mieć problem, dlatego lepiej działać zawczasu.