Uwaga na fałszywą stronę usługi Twój e-PIT. Bardzo trudno odróżnić ją od oryginału

Podatki Prywatność i bezpieczeństwo dołącz do dyskusji (116) 20.03.2019
Uwaga na fałszywą stronę usługi Twój e-PIT. Bardzo trudno odróżnić ją od oryginału

Edyta Wara-Wąsowska

Przestępcy prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych oszustw. Nie boją się podszywania np. pod fiskusa czy podawania się za ZUS. Obserwując ostatnie poczynania oszustów właściwie można się było spodziewać, że pojawią się także fałszywa strona usługi Twój e-PIT.

Fałszywa strona usługi Twój e-PIT. MF przestrzega przed oszustami

Niestety nie trzeba było długo czekać – całkiem niedawno uruchomiono specjalną platformę umożliwiającą skorzystanie z usługi Twój e-PIT, a już znalazły się osoby, które postanowiły to wykorzystać na swoje potrzeby. Oczywiście potrzeby, które w żaden sposób nie wiążą się z legalnymi działaniami. Ministerstwo Finansów ostrzega podatników i zaleca czujność, ponieważ została wykryta fałszywa strona usługi Twój e-PIT. Możliwe, że jest ich więcej lub że oszuści znajdą swoich naśladowców usiłujących wykorzystać nieuwagę osób korzystających z usługi. Znaleziona fałszywa strona usługi Twój e-PIT została wprawdzie zgłoszona, ale nie wiadomo, czy była to jedyna próba oszustwa. Na oficjalnym koncie Ministerstwa Finansów na Twitterze zamieszczono taki post:

https://twitter.com/MF_GOV_PL/status/1108040271458127873

Tylko podatki.gov.pl

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę na to, że jedynym sposobem na składanie elektronicznych formularzy PIT jest skorzystanie z usługi Twój e-PIT lub e-Deklaracji na portalu podatkowym podatki.gov.pl. Każdy inny sposób i każda inna strona nie są kontrolowane przez państwo. To oznacza, że skorzystanie z nich może wiązać się z niebezpieczeństwem. Oszuści mogą chcieć w ten sposób pozyskać wrażliwe dane osobowe podatnika. Innym celem może być zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem, umożliwiającym potem np. wyłudzenie pieniędzy.

Oszuści coraz częściej próbują podszywać się pod instytucje państwowe

W ostatnim czasie można zauważyć niepokojący trend wśród internetowych przestępców. Chodzi o podszywanie się pod instytucje publiczne i organy państwowe. Prawdopodobnie oszuści próbują w ten sposób wykorzystać autorytet państwa do przekonania potencjalnych ofiar, że mają do czynienia z legalnym działaniem. Jest to niebezpieczne zjawisko, na które należy uwrażliwiać zwłaszcza osoby starsze i tych użytkowników sieci, którzy nie zwracają uwagi na pewne szczegóły i mogą być łatwym celem oszustów.