Chciałem sprawdzić swój PIT – zgodnie z obietnicami rządzących. System e-PIT oczywiście już się popsuł, a strona internetowa nie działa

Gorące tematy Podatki Technologie dołącz do dyskusji (126) 15.02.2019
Chciałem sprawdzić swój PIT – zgodnie z obietnicami rządzących. System e-PIT oczywiście już się popsuł, a strona internetowa nie działa

Paweł Mering

Rozliczenie PIT przez państwo miało być rewolucją na miarę najważniejszego ułatwienia, jakie państwo daje obywatelowi w zakresie systemu skarbowego. Oczywiście, co dziwić nie powinno, gdy pojawia się cyfryzacja w Polsce, to równocześnie pojawia się mnóstwo problemów. Ta sytuacja pokazuje, że — jak zawsze — cyfryzacja w naszym kraju nie może po prostu działać.

e-PIT nie działa

Od kilku dni w różnych mediach przypomina się, że nadchodzi prawdziwa rewolucja. Obywatel nie musi już, jak dotychczas, samodzielnie wypełniać i składać zeznania podatkowego i przekazywać go do właściwego Urzędu Skarbowego. Od teraz to urząd wykona wszelkie niezbędne czynności, a do obywatela należeć będzie jedynie sprawdzenie zgodności ze stanem faktycznym i ewentualne naniesienie poprawek. Wszystko w wygodnej formie, poprzez stronę internetową, o czym zresztą pisaliśmy.

Minister Finansów — Teresa Czerwińska — jakiś czas temu nawet ogłosiła w imieniu resortu, że:

Jesteśmy gotowi, by jutro 20 milionów podatników po wejściu na portal http://podatki.gov.pl zobaczyło swój wypełniony PIT

Brzmi dobrze, prawda?

Nie udało się przetworzyć twojego zapytania

System działa oczywiście w teorii, bo szczęście miała jedynie garstka użytkowników. Do systemu dobili się jedynie ci, którzy zalogowali się pierwsi, a potem… system padł. Bardzo martwi mnie fakt, że wcale mnie to nie zdziwiło.

Co ciekawe, system pozornie odżył chwilę temu. Jedyną zmianą jest to, że błąd wygląda bardziej estetycznie i trudniej się do niego dokopać. Co prawda logowanie działa, ale po chwili pojawia się komunikat, który głosi, iż nie udało się przetworzyć zapytania.

Prawdą jest, że system zapewne w niedługim czasie będzie działać. Bardzo niepokoi jednak fakt, że awaryjność takich rozwiązań jest w Polsce normą. Cyfryzacja, która powinna być prowadzona bezbłędnie (tym bardziej mając na względzie kwoty, jakie stanowią wsparcie tego procesu) okazuje się wyjątkową piętą achillesową rządzących. Co warto zaznaczyć, problemu nie stworzyła obecna władza. Trwa on od wielu, wielu lat.

e-PIT nie działa, ale kiedy dokładnie go naprawią? Niestety, tego jeszcze nie wiadomo.