Możliwość płacenia niższych składek ZUS kusząca dla przedsiębiorców. Zgłaszających się jest coraz więcej

Firma Dołącz do dyskusji (197)
Możliwość płacenia niższych składek ZUS kusząca dla przedsiębiorców. Zgłaszających się jest coraz więcej

Do „małego ZUS”, który funkcjonuje już od 2019 r., zgłosiło się łącznie już ponad 203 tys. drobnych przedsiębiorców. Tylko w lutym zgłosiło się ponad 35 tys. Szacuje się, że łącznie z ulgi może skorzystać nawet 320 tys. osób. Należy jednak pamiętać o spełnieniu pewnych warunków.

Zgłoszenia do „małego ZUS-u”. Przybywa przedsiębiorców chcących korzystać z ulgi

Mały ZUS” funkcjonuje od 2019 r. Od 1 lutego 2020 r. doszło do zmian korzystnych dla przedsiębiorców (wzrósł m.in. próg osiąganego przychodu upoważniającego do płacenia niższych składek – z 67,5 tys. zł do 120 tys. zł – stąd „mały ZUS plus„).

Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, tylko w lutym 35 tys. przedsiębiorców złożyło odpowiednie wnioski. Łącznie zgłoszeń dokonało 203 tys. przedsiębiorców. Zainteresowanie zatem wyraźnie wzrasta.

Sposób obliczania składek w „małym ZUS plus”

Wcześniej kwota składek była uzależniona od przychodu. Po zmianach postanowiono jednak uzależnić kwotę składek od dochodu. Podstawa wymiaru składek to połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku. Aby ułatwić przedsiębiorcom wyliczenie podstawy wymiaru składek, ZUS przygotował specjalny kalkulator, dostępny na stronie eskladka.pl. Przedsiębiorca będzie musiał tam podać przychód i dochód za zeszły rok. Kalkulator sam przypomina również, że jeżeli przedsiębiorca wliczył składki na ubezpieczenia społeczne za siebie lub osobę współpracującą w koszty uzyskania przychodu, to musi je doliczyć do rocznego dochodu.

Należy jednocześnie pamiętać, że bez zmian oblicza się minimalną i maksymalną podstawę wymiaru składek.

Zgłoszenia do małego ZUS-u plus: kto może skorzystać z ulgi i o czym trzeba pamiętać?

Aby móc skorzystać z możliwości opłacania niższych składek, należy jednak spełnić kilka warunków. Pierwszy dotyczy mieszczenia się w ustalonym limicie. Należy też pamiętać m.in. o tym, że z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy mają już „za sobą” ulgę na start i preferencyjne składki ZUS – oczywiście jeśli wcześniej się na nie zdecydowali, bo są to ulgi dobrowolne. Dodatkowo należy pamiętać, że zgłoszenia do „małego ZUS-u plus” mogą dokonać tylko ci przedsiębiorcy, którzy prowadzili w zeszłym roku działalność co najmniej przez 60 dni.

Wykluczeni są również przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na podstawie karty podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT. To samo dotyczy przedsiębiorców prowadzących także inną działalność pozarolniczą, np. będących wspólnikiem w spółce jawnej. Oprócz tego z możliwości opłacania niższych składek nie skorzystają też ci, którzy wcześniej byli zatrudnieni w konkretnej firmie, a teraz współpracują z nią na zasadach B2B.