Niemiecka policja kontroluje 60 narodowców – powodem mowa nienawiści na facebooku.
Fora dyskusyjne, youtube, facebook i inne portale społecznościowe pozwalają ludziom na wyrażanie swoich opinii i poglądów. Wiele dotyczy poruszanych tematów i przeprowadzana jest na temat i spokojnie. Niestety wielu internautów sądząc, że są w pełni anonimowi, generuje niewybredne komentarze i wdaje się w pyskówki. Hejt i mowa nienawiści na facebooku spowodowała, że u 60 niemieckich obywateli zjawiła się policja.
W14 niemieckich landach, do domów 60 osób weszła policja i dokonała przeszukań oraz zajęć sprzętu takiego jak komórki, laptopy, tablety. Podejrzanych przesłuchano, ale nie aresztowano. Wszystko to z powodu dokonywania przez nich ksenofobicznych, antyislamskich i antysemickich wpisów na facebooku.
BBC przekazało informację podaną przez Holgera Müncha z Federalnej Policji Kryminalnej Niemiec (Bundeskriminalamt), który powiedział, że niemiecki rząd jest zdeterminowany do walki z tego typu zachowaniami, mową nienawiści, hejtem, gdyż jest to prawnie zabronione.
Osoby, którym wydaje się, że internet zapewni im anonimowość i będą mogli folgować swoim skrajnie prawicowym zachowaniom, są w błędzie. Policja będzie ich ścigać, a sądy wymierzać sprawiedliwość. Radykalni skrajni prawicowcy i neonaziści zyskują w Niemczech coraz większą popularność, a to za sprawą wydarzeń, które niedawno dane nam było śledzić. Chodzi o zamachy bombowe, wjechanie ciężarówką w tłum świętujących ludzi, politykę imigracyjną.
Co ciekawe, wpisy dokonywane przez podejrzanych dokonywane były w 2015 roku w zamkniętej grupie na facebooku. Opieszałe działanie osób odpowiedzialnych za administrowanie portalem zostały skrytykowane przez niemieckiego Ministra Sprawiedliwości Heiko Maasa.
Władze Niemiec twierdzą, że takie wzajemne podżeganie na forach i portalach społecznościowych doprowadziło już do niejednej napaści na imigrantów, którzy mieszkają w Niemczech od lat, ale i tych, którzy znajdują się w schroniskach dla uchodźców.
Po fali krytyki, administracja facebooka zgodziła się na współpracę z dostawcami internetu w Niemczech, uruchomienie specjalnego zespołu do walki z mową nienawiści w portalu, a także na powołanie ekspertów, którzy będą próbowali rozwiązywać problemy z rasizmem poprzez dyskusje prowadzone w internecie.
Czy podobne akcje dotyczące hejtu, rasizmu i ksenofobii powinny także częściej pojawiać się w Polsce?
Jeśli masz problemy związane z hejtem, rasizmem, ksenofobią, atakami słownymi i fizycznymi, groźbami, a także związane z wszelkimi innymi sprawami, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.