BKG uruchomił Fundusz Dopłat do Oprocentowania. Dzięki temu przedsiębiorcy, którzy wezmą kredyt obrotowy, oprócz pożyczonego kapitału spłacą tylko część odsetek – reszta zostanie sfinansowana z Funduszu.
Dopłaty do kredytów dla firm – Fundusz został już uruchomiony
Rządzący już od jakiegoś czasu zapowiadali dopłaty do kredytów dla firm. Nie jest to tak atrakcyjna forma pomocy jak chociażby dotacja na kapitał obrotowy, jednak wciąż może być kusząca dla wielu przedsiębiorców – zwłaszcza tych, którzy z innych form nie mogli skorzystać. Dodatkowo przedsiębiorcy nie muszą spieszyć się ze składaniem wniosków ani spełniać specjalnych warunków. Firmy będą mogły zaciągać kredyty z dopłatami do odsetek do końca roku – zarówno w bankach komercyjnych jak i spółdzielczych, które podpisały umowę z BGK (lub zrobią to w najbliższym czasie).
Kto będzie mógł starać się o dopłaty do kredytów dla firm i ile może zyskać?
Co ważne, nie ma żadnych specjalnych warunków dla przedsiębiorców, którzy będą chcieli ubiegać się o kredyt z dopłatą do odsetek. Takie wsparcie będą mogły też otrzymać podmioty prowadzące działalność w sektorze produkcji podstawowych produktów rolnych. Nie ma znaczenia ani wielkość firmy, ani to, od jak dawna istnieje na rynku. Jedyny warunek – przedsiębiorcy otrzymają dopłaty do odsetek wyłącznie w przypadku kredytów na kapitał obrotowy, czyli taki, który ma pokryć koszty bieżącej działalności firmy.
Dopłaty do odsetek będzie można uzyskać także dla kredytów zaciągniętych przed epidemią – zwłaszcza, jeśli firma już znalazła się w trudnej sytuacji finansowej lub istnieje duża szansa, że w najbliższym czasie tak właśnie się stanie.
Jak duże będą dopłaty do kredytów dla firm? Mikro-, małe i średnie firmy otrzymają dopłatę do oprocentowania w wysokości dwóch punktów procentowych. Największe podmioty – w wysokości jednego punktu procentowego. BGK będzie pokrywać tę część odsetek jednak maksymalnie przez 12 miesięcy.
Istotne jest też to, że tę formę wsparcia można łączyć z innymi – np. poprzez zaciągnięcie kredytu z gwarancją de minimis.
Jak będzie można starać się o kredyt z dopłatą do odsetek?
Przedsiębiorca będzie musiał jedynie udać się do banku, który podpisał umowę z BGK, i złożyć wniosek. Powinien jednocześnie w jakiś sposób udowodnić, że epidemia wpłynęła negatywnie na sytuację finansową jego firmy. Nie ma jednak żadnych wytycznych, w jaki sposób ma to zrobić – w tym aspekcie pozostawiono przedsiębiorcom dowolność. Osoby prowadzące działalność, a które już wcześniej zaciągnęły kredyt i chcą uzyskać dopłatę do odsetek, powinny udać się do banku i zapytać o taką możliwość. Należy jednocześnie pamiętać, że ostateczną decyzję podejmuje bank – kierując się własnymi, wewnętrznymi procedurami.
Listę banków, które podpisały umowę z BGK, można znaleźć na stronie banku w zakładce „pakiet pomocowy dla firm”. Lista będzie aktualizowana.