Szykują się kolejne zmiany w przepisach dotyczących rynku nieruchomości. Tym razem ucieszyć się mogą osoby, które planują zakup mieszkania z rynku wtórnego. Już wkrótce ma być możliwy zakup pierwszej nieruchomości bez podatku PCC. Jednocześnie zmiany obejmą też osoby i podmioty, które dokonują hurtowego zakupu mieszkań.
Zakup pierwszej nieruchomości bez podatku PCC
Już jakiś czas temu minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział likwidację podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania. Wszystko wskazuje na to, że swoją obietnicę spełni – i już wkrótce możliwy będzie zakup pierwszej nieruchomości bez podatku PCC. W czwartek Sejm przeprowadził już drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw. To właśnie w ramach tej nowelizacji ma nastąpić likwidacja podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania. Na razie nie wiadomo jednak, czy konstrukcja przepisów będzie podobna do tej z ustawy wprowadzającej Bezpieczny Kredyt 2 proc. (czyli np. jeśli ktoś już posiada lub posiadał mieszkanie, to będzie musiał płacić podatek PCC), czy jednak nieco inna.
Dla osób mogących kupić nieruchomość bez konieczności zapłaty podatku będzie to jednak tak czy inaczej spora oszczędność. Podatek PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych, wynosi 2 proc. przy przeniesieniu praw własności. Tym samym jeśli mieszkanie kosztuje 500 tys. zł, kupujący musi być przygotowany na dodatkową opłatę w wysokości 10 tys. zł.
Koniec z hurtowym wykupywaniem mieszkań. Przynajmniej teoretycznie
Ustawa ma wprowadzić również ograniczenia, jeśli chodzi o hurtowy zakup mieszkań – posłowie PiS zgłosili w tym celu specjalną poprawkę. Jak ma to wyglądać w praktyce? Przy jednorazowym nabyciu co najmniej sześciu mieszkań w ramach jednej nieruchomości (tego samego budynku lub kilku budynkach, ale tworzonych na jednej nieruchomości gruntowej w ramach tej samej inwestycji) stawka podatku PCC ma wynosić 6 proc. od szóstego lokalu i każdego kolejnego. Takie rozwiązanie może jednak wcale nie wyeliminować problemu. Więksi inwestorzy mogą po prostu zacząć mocniej dywersyfikować portfel swoich nieruchomości (kupując maksymalnie pięć lokali na jednej inwestycji). Z kolei mniejsi raczej i tak nie kupują więcej niż pięciu mieszkań na tej samej inwestycji; trudno zatem się spodziewać, że nowe przepisy ograniczą jakkolwiek działalność np. flipperów.
Na razie nie wiadomo, kiedy nowe przepisy mogłyby wejść w życie; raczej mało prawdopodobne jest, by zakup pierwszej nieruchomości bez podatku PCC był możliwy już od lipca, czyli od momentu wejścia w życie ustawy wprowadzającej Bezpieczny Kredyt 2 proc. Bardziej prawdopodobne jest natomiast, że nowe przepisy wejdą w życie od początku przyszłego roku.