Do 20 maja przedsiębiorcy mieli obowiązek rocznego rozliczenia składki zdrowotnej. Osoby prowadzące działalność, które ostatecznie nadpłaciły składki, mogą ubiegać się o zwrot nadpłaty. Muszą się jednak pospieszyć.
Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 r. Zostało niewiele czasu
Obowiązek rocznego rozliczenia składki zdrowotnej mają wszystkie osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które w poprzednim roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i rozliczały się skalą podatkową, podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przedsiębiorcy mieli czas na dopełnienie obowiązku do 20 maja. Do tego samego dnia przedsiębiorca musiał uregulować niedopłatę składki zdrowotnej, jeśli takowa powstała.
Co jednak z nadpłatą? Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej nadal nie jest automatyczny. Osoba prowadząca działalność, chcąc odzyskać pieniądze, musi wejść na PUE ZUS, a następnie na swoim profilu płatnika znaleźć wniosek RZS-R, czyli wniosek o zwrot nadpłaty (przygotowany wstępnie przez ZUS). We wniosku należy wskazać numer konta bankowego, na które Zakład ma przelać nadpłatę.
Przedsiębiorcy muszą mieć jednak świadomość, że powinni pospieszyć się z uzupełnieniem i złożeniem wniosku – mają na to czas do 3 czerwca. W innym wypadku ZUS rozliczy nadpłatę, ale będzie mieć na to czas do końca roku. Tym samym jeśli przedsiębiorca nie pospieszy się z zapisaniem i wysłaniem wniosku, będzie mieć de facto zablokowane środki w ZUS. Co więcej, fakt istnienia nadpłaty nie upoważnia przedsiębiorcy np. do opłacenia składki zdrowotnej pomniejszonej o kwotę nadpłaty; osoba prowadząca firmę ma obowiązek opłacania wszystkich składek w wysokości wynikającej z rozliczenia danego miesiąca.
Niestety, takie zasady zwrotu nadpłaty składki zdrowotnej sprawiają, że wielu przedsiębiorców nie odzyska nadpłaconych środków od razu na konto; część nawet nie zdaje sobie prawdopodobnie sprawy z faktu, że musi złożyć wniosek już do 3 czerwca (czyli de facto w ciągu dwóch tygodni od rocznego rozliczenia składki zdrowotnej). Pytanie brzmi, dlaczego jednak do tej pory nie zautomatyzowano zwrotu nadpłaty – zwłaszcza że można byłoby to zrobić stosunkowo łatwo.
Przedsiębiorcy nadal czekają na decyzję w sprawie składki zdrowotnej w kolejnych latach
Nie da się jednocześnie ukryć, że obecnie większość przedsiębiorców wyczekuje przede wszystkim zmian w naliczaniu składki zdrowotnej – wciąż nie wiadomo, na jaki wariant zdecydują się rządzący i czy nowe przepisy mogłyby zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2025 r. Na ten moment najbardziej prawdopodobny wariant to wprowadzenie ryczałtowej składki zdrowotnej – bez jednoczesnego powrotu do zasad sprzed Polskiego Ładu.