Przedsiębiorcy mają coraz mniej czasu na dopełnienie ważnego obowiązku. ZUS ostrzega płatników

Firma Dołącz do dyskusji
Przedsiębiorcy mają coraz mniej czasu na dopełnienie ważnego obowiązku. ZUS ostrzega płatników

O ile minął już czas złożenia zeznania podatkowego, o tyle przedsiębiorcy muszą pamiętać o jeszcze jednym obowiązku rozliczeniowym. Jak przypomina ZUS, konieczne jest roczne rozliczenie składki zdrowotnej w 2024 r. za poprzedni rok – a czasu zostało coraz mniej.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej w 2024 r. ZUS ponagla przedsiębiorców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że przedsiębiorcy mają już niewiele czasu na roczne rozliczenie składki zdrowotnej w 2024 r. za poprzedni rok – muszą zrobić to do 20 maja.

Kto ma obowiązek dokonać rozliczenia? Obowiązku musi dopełnić każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, która w poprzednim roku podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu i rozliczała się skalą podatkową, podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (tym samym obowiązek ten nie dotyczy przedsiębiorców, którzy nadal są na karcie podatkowej).

Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i opłacają składki wyłącznie za siebie, powinny wykazać rozliczenie roczne w w dokumencie rozliczeniowym za kwiecień 2024 r. – w ich przypadku jest to formularz ZUS DRA. W przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność, ale opłacających składki za siebie oraz za inne osoby (niezależnie czy mowa o pracownikach, czy np. o zleceniobiorcach) rozliczenie roczne należy wykazać w dokumencie ZUS RCA. W ZUS DRA należy uzupełnić blok XII („Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne”), natomiast w ZUS RCA – blok III.F. W podanych polach należy wskazać dane służące do wyliczenia składki rocznej (przy uwzględnieniu formy opodatkowania). Osoby, które zamierzają składać formularze w wersji papierowej, mogą przy wyliczeniach skorzystać z kalkulatora ZUS do obliczania rocznej podstawy wymiaru i składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Rozliczenie składki jest istotne zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy będą mieć nadpłatę

Nie da się ukryć, że właściwe i sprawne rozliczenie składki zdrowotnej w 2024 r. (za rok 2023) leży zwłaszcza w interesie przedsiębiorców, którzy wykażą w nim nadpłatę.

Po złożeniu przez płatnika składek dokumentu z rozliczeniem rocznym składki zdrowotnej, z którego wynika, że opłacił składkę w kwocie wyższej niż ustalona, na drugi dzień po złożeniu dokumentu zostanie automatycznie utworzony wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R) na profilu płatnika na PUE ZUS. Przedsiębiorca powinien w nim wskazać numer rachunku bankowego, na który ma zostać dokonany zwrot nadpłaty.

Oczywiście może się też okazać, że przedsiębiorca zapłacił składkę w kwocie niższej niż ustalona – w takim wypadku powinien uregulować niedopłatę wraz ze składką za kwiecień 2024 r. (czyli de facto również do 20 maja).