Przedsiębiorcy mogą mieć problem z odzyskaniem nadpłaty składki zdrowotnej. Można jednak temu zapobiec

Firma Dołącz do dyskusji
Przedsiębiorcy mogą mieć problem z odzyskaniem nadpłaty składki zdrowotnej. Można jednak temu zapobiec

W tym roku przedsiębiorcy muszą dokonać rocznego rozliczenia składki zdrowotnej. Mają na to czas do 22 maja. W rzeczywistości jednak powinni tego dokonać znacznie szybciej – jeśli nie chcą mieć później problemów z odzyskaniem nadpłaty składki zdrowotnej.

Odzyskanie nadpłaty składki zdrowotnej. Problemem mogą być terminy

W tym roku po raz pierwszy przedsiębiorcy muszą dopełnić nowego obowiązku – chodzi o roczne rozliczenie składki zdrowotnej. Jest to spowodowane zmianami w naliczaniu składki, które wprowadziły przepisy ustanowione w ramach Polskiego Ładu. Rozliczenie umożliwia też ustalenie, czy przedsiębiorca nie powinien uiścić dopłaty lub czy należy mu się nadpłata składki zdrowotnej. Na złożenie rocznego rozliczenia (w ramach dokumentu ZUS DRA lub ZUS RCA) przedsiębiorcy mają czas do 22 maja.

Problem polega jednak na tym, że – jak zwraca uwagę prawo.pl – osoby prowadzące działalność gospodarczą, które dokonają rocznego rozliczenia składki zdrowotnej na ostatnią chwilę, mogą mieć spory problem. Aby bowiem nadpłata składki zdrowotnej została przekazana na rachunek bankowy przedsiębiorcy, musi on złożyć w tym celu specjalny wniosek. Problem polega na tym, że na jego złożenie osoby prowadzące działalność gospodarczą będą mieć jedynie do 31 maja. Tym samym między terminem złożenia rocznego rozliczenia a wnioskiem o zwrot nadpłaty jest tylko kilka dni. A to tylko jeden z potencjalnych problemów, ponieważ wniosku nie można złożyć samodzielnie – przygotowuje go ZUS. Płatnik składek ma za zadanie sprawdzić, czy wszystko się zgadza, a następnie podpisać go za pośrednictwem PUE ZUS. Innej możliwości nie ma. To z kolei oznacza, że przedsiębiorcy muszą liczyć na to, że jeśli złożą roczne rozliczenie w ostatnim możliwym dniu, to ZUS szybko przygotuje wniosek o zwrot nadpłaty – i będzie on wolny od błędów.

Teoretycznie nadpłata nie przepada, ale…

Jeśli przedsiębiorca nie zdąży złożyć wniosku o zwrot nadpłaty w terminie, teoretycznie nic się nie dzieje – nie otrzyma jedynie kwoty nadpłaty na rachunek bankowy, jednak sama nadpłata nie przepada. Kwota będzie podlegać bowiem rozliczeniu na koncie płatnika składek. Problem polega jednak na tym, że jeśli nadpłata jest wyjątkowo duża, przedsiębiorca może nie zdążyć jej wykorzystać do końca roku – co oznacza, że część kwoty by przepadła. W jeszcze gorszej sytuacji znajdą się przedsiębiorcy, którzy np. za miesiąc lub dwa zdecydują o zawieszeniu lub zamknięciu działalności gospodarczej. Z tego względu nie warto czekać z dokonaniem rocznego rozliczenia składki zdrowotnej do ostatniej chwili – zwłaszcza jeśli przedsiębiorca podejrzewa nadpłatę składek.