Rynek instytucjonalnego najmu mieszkań jest obecny w Polsce od około dziesięciu lat. Z ostatnich raportów wynika, że jego rozwój jest dość dynamiczny. O tym, jak szybko rozwija się ten sektor w Polsce, mówi nam badanie Avison Young pod tytułem „Sektor PRS w Polsce”. Wynika z niego, że rynki regionalne są także bardzo ważne dla rozwoju PRS w Polsce.
Rynek najmu instytucjonalnego rośnie w Polsce w sposób bardzo szybki
Eksperci z firmy doradczej Avison Young zwracają uwagę na fakt, że do grudnia 2024 r. inwestorzy instytucjonalni posiadali 20 000 lokali, a dodatkowe 9 500 mieszkań było w budowie. Oznacza to, że obserwujemy bardzo dużą dynamikę wzrostu tego sektora w Polsce.
Co więcej, tzw. lokale PRS powstają nie tylko w Warszawie, ale także w innych miastach. Z raportu wynika, że 37 proc. PRS-ów powstaje w Warszawie, co oznacza, że pozostałe z nich znajdowały się w innych miastach Polski. Aż 65 proc. nowo budowanych lokali tego typu przynależy do rynków regionalnych. Największy udział lokali PRS w istniejących zasobach mieszkaniowych możemy znaleźć się we Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu. Jednak wskaźniki te (nie licząc Wrocławia), są w dalszym ciągu mniejsze, niż np. w Berlinie. W stolicy Niemiec mieszkania PRS stanowią aż 30 proc. całkowitego zasobu mieszkaniowego.
Według ekspertów z Avison Young, tego typu rozwiązanie jest wybierane przede wszystkim przez osoby, które nie chcą kupować mieszkania na własną rękę, a także mają utrudniony dostęp do finansowania. Mówił o tym w raporcie firmy Colliers Michał Witkowski, dyrektor linii Living Services:
Fundusze PRS poprzez swoją działalność zmniejszają istniejącą luką podażową. Co więcej, oferta najmu instytucjonalnego kierowana jest absolutnie do każdej grupy najemców, np. obcokrajowców czy osób posiadających zwierzęta domowe, niezależnie od tego, na jaki okres miałaby być zawarta umowa najmu.
Rosnące ceny mieszkań to kolejny powód zwiększonego zainteresowania Polaków tego typu najmem
Według autorów raportu Colliers tego typu najem jest rozwiązaniem idealnym dla osób, które poszukują stabilnych i nowoczesnych rozwiązań mieszkaniowych. Mogą z niego korzystać m.in. młodzi profesjonaliści i rodziny z dziećmi.
Co więcej, nawet wtedy, gdy posiadamy mieszkanie na własność, często decydujemy się na najem w miejscu, które oferuje nam np. większe perspektywy zawodowe.
Zwiększone zainteresowanie tego typu najmem jest obecne nie tylko w Polsce. Raport Colliers zwraca naszą uwagę na tego typu trendy także w Rumunii, Bułgarii oraz na Węgrzech. Powodem dynamicznego rozwoju tego typu najmu w tych krajach są (podobnie jak w Polsce) trudności w finansowaniu zakupu nieruchomości.