Ochrona prywatności w sieci powinna być dla nas kluczową kwestią, bo nigdy nie wiemy kto chce zajrzeć w nasze dane

Lokowanie produktu Prywatność i bezpieczeństwo Technologie Dołącz do dyskusji (53)
Ochrona prywatności w sieci powinna być dla nas kluczową kwestią, bo nigdy nie wiemy kto chce zajrzeć w nasze dane

W internecie załatwiamy już praktycznie wszystko. Logujemy się do banku, przesyłamy zdjęcia do chmury, załatwiamy sprawy urzędowe, płacimy faktury czy inne płatności. Zapewnienie, by bezpieczeństwo i prywatności w sieci była na jak najwyższym poziomie, to obecnie jedno z najważniejszych zadań, jakie staje przed każdym internautą.

W dzisiejszych czasach jesteśmy praktycznie non-stop podłączeni do internetu. W pracy mamy często stale włączoną przeglądarkę, na której otwartych jest kilka witryn. A i telefon jest też zazwyczaj non-stop podłączony do sieci przez Wi-Fi albo przez dane mobilne. Ciężko sobie wyobrazić już załatwianie czegokolwiek bez dostępu do internetu. A nawet, kiedy musimy np. iść osobiście do urzędu, to często wcześniej musimy się umówić na wizytę przez sieć i wydrukować odpowiednie dokumenty z sieci.

Zadbanie o prywatność w sieci może być więc kluczowa. Zwłaszcza że wszelkiej maści hakerzy i inni twórcy szpiegowskiego oprogramowania doskonale wiedzą, że obecnie wszystkie ważne informacje mamy schowane na dyskach w komputerze, komórce, ale także w chmurze. Trzeba więc przyjąć taką zasadę, że zawsze możemy być obserwowani.

CyberGhost VPN, partner naszego tekstu to między innymi:

Obecnie jesteśmy podłączeni do internetu praktycznie non-stop, dlatego musimy założyć, że zawsze jesteśmy narażeni

Sami, jako użytkownicy, możemy pilnować się na sto różnych sposobów, ale wystarczy chwila nieuwagi, by narazić się na zagrożenie. Teoretycznie każdy z nas wie, że korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi jest niebezpieczne i co do zasady nie powinno się tego robić. Jednak pewnie nie tylko mi zdarzyło się połączyć np. z siecią w galerii handlowej, kiedy wystąpiły problemy z siecią komórkową. A potem zapomnieć usunąć taką sieć z zapamiętanych i kiedy następnym razem udamy się do galerii, komórka łączy się z tą siecią sama, bez mojej wiedzy.

Dobrym zabezpieczeniem może być VPN, który pomaga nam w zachowaniu prywatności w sieci. Dzięki temu cały ruch internetowy, który ma źródło z twojego komputera czy telefonu przechodzi najpierw przez serwis VPN, który zmienia twoje IP oraz szyfruje dane. Sprawia to, że pośrednicy, którzy znajdują się między twoim komputerem a stroną docelową, nie mogą dowiedzieć się o tym, jakie strony odwiedzasz, co pobierasz i z kim się łączysz. Tym pośrednikiem może być właściciel restauracji, w której łączymy się w sieci Wi-Fi, albo administrator budynku w którym wynajmujemy biuro.

Wybierając VPN warto też jednak pamiętać, że jeden usługodawca drugiemu nierówny. Warto zwrócić uwagę, by VPN nie zapisywał naszych danych, w żadnej postaci. Nie jest to jednak takie proste, bowiem wiele krajów nakazuje zapisywanie pewnych informacji o użytkownikach internetu. Jednak niektóre firmy dbają o to, by faktycznie nie zapisywać takich danych, dając użytkownikom pewność, że są anonimowi. Jedną z takich firm jest CyberGhost VPN, który nie rejestruje:

  •  adresu IP,
  • zapytań DNS
  • historii przeglądania
  • treści internetowych, do których mieliśmy dostęp
  • czasu, jak długo byliśmy połączeni,
  • godziny, kiedy się rozłączyliśmy,
  • serwerów VPN z którymi się łączyliśmy,
  • przepustowości jaką wykorzystaliśmy

I tak właśnie powinno być, że firma od której zakupujemy VPN nic o nas nie wie i nic ją to nie powinno interesować. Tylko wtedy możemy czuć się faktycznie bezpiecznie w internecie.

VPN może być pomocne dla fanów sportu i kina

Oprócz tego VPN pozwala na przykład zmienić naszą wirtualną lokalizację, kiedy łączymy się z siecią. Sami możemy wybrać serwer, przez który chcemy się łączyć. Dlatego będąc w Polsce, możemy przeglądać zasoby Netflixa, które są dostępne dla osób z USA czy Niemiec. A także odwrotnie, jeżeli zdarzy się nam wycieczka na inny kontynent, to z pomocą VPN możemy „wrócić” do Europy, co umożliwi oglądanie niektórych serwisów streamingowych, które są dostępne jedynie w Unii Europejskiej.

Liczba serwerów jest istotna, np. kiedy jesteśmy kibicami sportu. Często jest tak, że nasza ulubiona drużyna gra różne mecze, w różnych rozgrywkach na różnych platformach. Część z nich może być blokowana np. w innym kraju, do którego wyjedziemy. Dlatego warto wybrać tę ofertę, która daje sporo serwerów z różnych kraju do wyboru. W CyberGhost VPN mamy ich ponad 7500 i to z 91 krajów. Od tak egzotycznych jak Kambodża lub Albania, aż po tak standardowe jak Stany Zjednoczone lub Francja. Dodatkowo firma ta posiada wyspecjalizowane serwery, którą są skonfigurowane np. pod streaming. Sami możemy je łatwo wyszukać i wybrać, jeżeli chcemy akurat obejrzeć coś, co w polskim Netflixie nie jest dostępne, a znajduje się na jego francuskiej wersji. Dla wielu może to być zaskoczeniem, ale wiele filmów dostępnych za granicą, a których nie ma w polskiej bazie danego portalu streamingowego, ma np. polskie napisy w bazie, dzięki czemu można je oglądać nawet bez znajomości danego języka.

CyberGhost VPN

Przyzwyczailiśmy się do tego, że bezpieczeństwo musi kosztować. W przypadku VPN te koszty nie są jednak duże. Wybierając CyberGhost VPN, pełna ochrona potrafi kosztować jedynie 1,89 euro dziennie, co daje niecałe 10 złotych miesięcznie. Do tego każdy ma prawo przetestować samemu przez 45 dni usługi od CyberGhost VPN i zdecydować się czy czuje się usatysfakcjonowany. Jeżeli nie, to po prostu rezygnuje i odzyskuje pieniądze. Raczej jednak nie będziemy zawiedzeni, bo CyberGhost VPN to najczęściej polecana sieć VPN na rynku. Sama firma też dba o zadowolenie klientów, wspierając ich 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

A oprócz samego VPN, CyberGhost oferuje też np. usługę CyberGhost ID, gdzie możemy wprowadzić swój adres e-mail i dowiedzieć się, czy nie stał się ofiarą przecieku, a także w przyszłości otrzymywać raporty. Wszystko to w jednym, niskim abonamencie, który nie nadwyręży budżetu domowego lub firmowego, a pozwoli zachować większą prywatność na wszystkich urządzeniach, które podłączamy do sieci.

VPN w koszty firmowe? Nie ma problemu, jeżeli chroni komputery firmowe

Sam koszt wykupienia VPN może stanowić koszty uzyskania przychodu, co sprawi, że faktyczny wydatek będzie jeszcze niższy. Oczywiście na firmę można zakupić tego typu ochronę wtedy, kiedy chronione będą firmowe urządzenia. Warto jednak o tym pomyśleć, zwłaszcza gdy zatrudniamy pracowników. Istotne jest, by firmowe e-maile, dokumenty od kontrahentów czy połączenia dokonywane np. przez WhatsAppa były szyfrowane, a tym samym bezpieczne.

Ważne jest też to, że CyberGhost VPN działa na każdym systemie operacyjnym, od MacOs przez Windowsa do Linuxa na komputerach. Na komórkach zaś obsługiwany jest i Android tak jak iOS na komórkach. Nie ma więc obawy, że zmiana telefonu lub komputera sprawi, że VPN stanie się nieprzydatny. Jeżeli zaś mamy w pracy np. telewizor, to on także może korzystać z VPN, jeżeli tylko ma Android TV.

Pandemia przyśpieszyła cyfryzację wielu urzędów, wprowadzenie np. systemu eFaktur także to przyśpieszy. Trzeba pogodzić się z tym, że to w internecie będzie głównie funkcjonować niedługo nasza firma, a także my sami jako przedsiębiorcy czy zwykli obywatele. Warto więc zadbać o prywatność w sieci, a także zwiększyć bezpieczeństwo naszych danych.

Artykuł powstał we współpracy z CyberGhost VPN