CIT dla spółek komandytowych jednak od 2022? Senat ma odrzucić ustawę, wicepremier Gowin mówi o opóźnieniach w legislacji

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (269)
CIT dla spółek komandytowych jednak od 2022? Senat ma odrzucić ustawę, wicepremier Gowin mówi o opóźnieniach w legislacji

CIT dla spółki komandytowej miał zacząć obowiązywać – według wcześniejszych zapowiedzi rządu – od maja 2021 r. Teraz jednak okazuje się, że nowe prawo może wejść w życie jeszcze później – na przykład w 2022 r. A przynajmniej tak zapowiada wicepremier Gowin.

CIT dla spółki komandytowej od 2022 r.?

We wrześniu po raz pierwszy wyszło na jaw, że rządzący chcą, by spółki komandytowe stały się podatnikami CIT. Nie jest to pomysł nowy, ale z drugiej strony – nikt do niego już od dawna nie wracał. Tymczasem obecna ekipa rządząca nie tylko uznała, że zasługuje on na wdrożenie, to jeszcze zdecydowała się na pracę nad odpowiednimi przepisami podczas pandemii. Wywołało to zrozumiały sprzeciw przedsiębiorców. Przeciw pośpiesznemu wprowadzaniu tego rozwiązania jest również wielu prawników czy doradców podatkowych (wielu z nich jednocześnie uważa, że obejmowanie spółek komandytowych podatkiem CIT to generalnie zły pomysł).

Na samym początku rząd chciał, by nowe prawo obowiązywało już od 1 stycznia 2021 r. Później pojawił się nowy termin – maj 2021. Teraz jednak okazuje się, że wicepremier Gowin nie wyklucza, by przepisy zaczęły obowiązywać jeszcze później – CIT dla spółki komandytowej mógłby wejść w życie od 2022 r. Jak stwierdził w wywiadzie dla DGP, wprawdzie rząd i tak przyjął tylko czteromiesięczne vacatio legis (podczas gdy sam wicepremier chciał co najmniej rocznego okresu przejściowego), ale – jego zdaniem – ze względu na opóźnienie w procesie legislacyjnym i tak prawdopodobne jest, że ostatecznie nowe prawo zacznie obowiązywać dopiero od 2022 r.

Czy to oznacza, że rząd tak naprawdę rakiem wycofuje się z objęcia spółek komandytowych podatkiem CIT? Jest to mało prawdopodobne – zwłaszcza że sam Jarosław Gowin stwierdził, że „faktycznie formuła spółek komandytowych bywa szeroko wykorzystywana do optymalizacji podatkowej”. Wspólnicy spółek komandytowych nie powinni zatem robić sobie nadziei. Ci, którzy już w tym momencie wiedzą, że podatek CIT negatywnie wpłynie na opłacalność prowadzonego przez nich biznesu mogą z tekstu Marzeny Sosnowskiej dowiedzieć się, w co przekształcić spółkę komandytową.

Senat też jest przeciwny objęciu CIT-em spółek komandytowych

Szanse na to, że cały proces legislacyjny faktycznie się wydłuży, są natomiast bardzo duże. Z dzisiejszych informacji „Pulsu Biznesu” wynika, że Senat zamierza odrzucić rządową ustawę. Jeśli tak się stanie, nowe prawo niemal na pewno nie zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Nie wiadomo na razie, co ostatecznie z terminem majowym – wszystko będzie zależeć od tego, jaką strategię rządzący przyjmą, jeśli Senat faktycznie odrzuci ustawę.