Co łączy ePUAP, Twój e-PIT i inne państwowe „e-”? To, że nie działają wtedy kiedy powinny

Państwo Technologie dołącz do dyskusji (53) 30.03.2019
Co łączy ePUAP, Twój e-PIT i inne państwowe „e-”? To, że nie działają wtedy kiedy powinny

Edyta Wara-Wąsowska

31.03 mija termin składania przez przedsiębiorstwa sprawozdań finansowych. Nic dziwnego, że pod koniec miesiąca uaktywnili się przedsiębiorcy, którzy muszą takie sprawozdania złożyć. Jak to jednak w takich sytuacjach zwykle bywa, ePUAP przestał działać.

ePUAP przestał działać. Przyczyna? Ta sama co zwykle

Cyfryzacja w Polsce wygląda tak, że najpierw rządzący dużo obiecują i chwalą się swoimi najnowszymi projektami, a potem te projekty często w kluczowym momencie nie wytrzymują „obciążenia serwerów” lub nie działają z jakiegokolwiek innego powodu. Teraz było podobnie. W ostatni dzień roboczy przed ostatecznym terminem złożenia sprawozdań finansowych (31 marca) przedsiębiorcy zaczęli szturmować ePUAP. Szturm skończył się tak, jak można to było przewidzieć – serwery padły i ostatecznie już nikt nie mógł się zalogować. A że w tym roku firmy zarejestrowane w KRS mogły to zrobić tylko drogą elektroniczną, to fakt, że ePUAP przestał działać, sfrustrował wielu przedsiębiorców. Resort cyfryzacji odesłał wprawdzie do strony obywatel.gov.pl, ale i z nią były pewne problemy. Słowem: e-państwo w rozkwicie.

Mamy problem z cyfryzacją

Z czym kojarzy mi się państwowa e-usługa? Z tym, że w każdym momencie mogą wystąpić z nią jakieś problemy. Najczęściej wtedy, kiedy akurat potrzebujemy z niej skorzystać – i to jak najszybciej. Całkiem niedawno mogliśmy obserwować jak działa (lub przez pierwsze chwile: nie działa) usługa Twój e-PIT. Do tej pory zastanawiam się jak państwo mogło popełnić tak absurdalne błędy, które potem starało się w pośpiechu naprawić – i naprawdę nie mam tu na myśli przeciążenia serwerów. O tym, że to były naprawdę poważne zaniedbania najlepiej świadczy fakt, że trwa postępowanie UODO wobec Ministerstwa Finansów w tej sprawie.

Owszem – uważam, że to dobrze, że polskie państwo umożliwia obywatelom wykonywanie coraz większej liczby czynności za pośrednictwem sieci. Szkoda tylko, że zazwyczaj są to usługi niespecjalnie dopracowane, z tendencją do awarii w najważniejszych momentach. Wystarczy zwiększone zainteresowanie (tak jak chwilowo w przypadku ePUAP), by coś po prostu przestało działać. Oczywiście zazwyczaj prędzej czy później wszystko jest naprawione. Tyle tylko, że i tak pozostaje delikatny niesmak.

53 odpowiedzi na “Co łączy ePUAP, Twój e-PIT i inne państwowe „e-”? To, że nie działają wtedy kiedy powinny”

    • Masz rację, ale jeśli nie masz podpisu kwalifikowanego, bo nie potrzebujesz bo nic poza tym sprawozdaniem nie masz do podpisu to musisz podpisać profilem zaufanym przez obywatela logując się do np banku lub epuap.

  1. Taaaa….mamy „e-państwo”, a idac np.: do Urzedu zeby wydali Ci prawo jazdy musisz pani Jadzia w okienku zapłacić gotowka, bo karta jeszcze tam nie dotarła…a sami zachęcają firmy do zakladania darmowych przez rok czytnikow…

  2. Pomijając fakt, że wyżej wymieniony system nie jest zgodny z drukami papierowymi. Chciałam złożyć pit za pośrednictwem internetu ale błędy w oprogramowaniu zmusiły mnie do złożenia zeznania papierowego. Co śmieszne z tym samym błędem spotkał się Pan który wprowadzał moje zeznanie do systemu, a w urzędzie oczywiście nikt nie wiedział co się dzieję.
    Porażka.

  3. W pierwszym zdaniu powtarzacie bzdurę przez którą zamieszanie jest jeszcze większe. 3 miesiące od dnia bilansowego (31 III) to termin na sporządzenie sprawozdania, a nie na jego wysłanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *