Minister Finansów apeluje, żeby w tym roku nie przychodzić ze swoim rozliczeniem PIT do urzędu. Twój e-PIT 2019 zrobi to za podatnika

Podatki Dołącz do dyskusji (478)
Minister Finansów apeluje, żeby w tym roku nie przychodzić ze swoim rozliczeniem PIT do urzędu. Twój e-PIT 2019 zrobi to za podatnika

Minister Finansów w radiowym wywiadzie zaapelowała do słuchaczy, żeby w tym roku nie przychodzili ze swoimi rozliczeniami PIT do Urzędu Skarbowego. Niestety nie oznacza to zwolnienia z płacenia podatków w tym roku. To po prostu reklama nowej usługi administracji skarbowej. Twój e-PIT 2019.

Minister Finansów pokłada ogromne zaufanie we wszystkich pracownikach administracji skarbowej. Na tyle duże, że pozwoli im wypełnić deklaracje podatkowe za podatników. Na tyle duże, że wprost zachęca podatników do tego, żeby w tym roku nie przychodzili do swoich urzędów skarbowych. Od teraz po prostu nie muszą. Muszę przyznać, że jestem zaintrygowany i z nieskrywaną niecierpliwością czekam na efekty zapoczątkowanej w tym roku akcji Twój e-PIT 2019.

Warto pamiętać, że to dotyczy to podatników, którzy wypełniają PIT-37 oraz PIT-38 jako rozliczających się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Automatyczny PIT nie będzie uwzględniał części ulg, dlatego mimo wszystko warto sprawdzić, czy urząd wypełnił deklarację poprawnie. W końcu lista tego, co można odliczyć od podatku w 2018 jest dość długa.  Na czym ma polegać nowy sposób rozliczania PIT? Podatek dochodowy rozliczy skarbówka.

Twój e-PIT 2019 to faktyczna rewolucja w podatkach?

Administracja skarbowa posiada ogromne ilości informacji na temat podatników. Dobrze, żeby zaczęła wykorzystywać je w celu ułatwienia im życia, a nie tylko zbierała kolejne segregatory danych. Automatyczne generowanie PIT ma wykorzystywać właśnie te informacje. Twój e-PIT dla podatnika będzie dostępny na portalu podatki.gov.pl od 15 lutego. Do 30 kwietnia podatnicy będą mogli sprawdzić, czy dokument został wypełniony prawidłowo i ewentualnie nanieść do niego niezbędne poprawki.

Podatek dochodowy od tego roku rozliczy za nas skarbówka (choć można tego uniknąć, jeśli jej nie ufamy)

Debiutująca usługa Twój e-PIT ma być ułatwieniem dla milionów Polaków. Szacuje się, że dotyczy aż 25% wszystkich podatników, którzy w rozliczeniach nie korzystają z żadnych ulg. W ich przypadku to faktycznie ułatwienie, a wręcz wyręczenie w tym żmudnym i powtarzanym każdego roku obowiązku. Niemniej jednak z faktyczną oceną usługi Twój e-PIT trzeba będzie poczekać przynajmniej do zamknięcia tegorocznych rozliczeń. Dopiero wtedy poznamy ewentualną skalę błędów czy nieprawidłowości i będzie można ocenić, czy rzekome ułatwienie w rzeczywistości nie sprowadziło na podatników nowych problemów. Bądźmy jednak uczciwi i przyznajmy, że zmiany zapowiadają się całkiem interesująco.