Darmowy posiłek dla ciebie i twojego dziecka. Sprawdź, kiedy się należy

Codzienne Państwo Społeczeństwo Dołącz do dyskusji
Darmowy posiłek dla ciebie i twojego dziecka. Sprawdź, kiedy się należy

Z nowym rokiem zacznie obowiązywać wieloletni rządowy program „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028. Stanowi on kontynuacje dotychczas obowiązującego programu, który z powodzeniem sprawdził się w wielu gminach.

Założenia programu

Posiłek w szkole i w domu to program, który ma na celu zapewniać pomoc w zaspokojeniu potrzeb żywnościowych. Dzięki niemu każda gmina w Polsce może uzyskać środki finansowe z przeznaczeniem na udzielenie wsparcia osobom potrzebującym. Pomoc została przewidziana w trzech modułach, z których pierwszy adresowany jest do dzieci i młodzieży, a drugi do osób dorosłych.

W ramach programu będzie można uzyskać pomoc w jednej z następujących form:

1) posiłek;

2) świadczenie pieniężne na zakup posiłku lub żywności;

3) świadczenie rzeczowe w postaci produktów żywnościowych.

Program zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2024 r. Na jego realizacje przewidziano z budżetu państwa łącznie po 550 milionów złotych w każdym roku jego funkcjonowania. Gminy w całej Polsce już teraz podejmują odpowiednie uchwały, dzięki którym tysiące osób otrzyma niezbędną pomoc.

Komu przysługuje wsparcie?

Przewidziana w programie pomoc żywnościowa przysługuje dzieciom do czasu podjęcia nauki w szkole podstawowej oraz uczniom do czasu ukończenia szkoły ponadpodstawowej. Pomoc przysługuje również osobom dorosłym. Podstawowym wymogiem jej uzyskania jest spełnienie warunków otrzymania pomocy wskazanych w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Niezbędnym  jest także spełnienie warunków kryterium dochodowego w wysokości 200% kryterium (1552 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej i 1200 zł na osobę w rodzinie, jeśli gospodarstwo liczy więcej niż jedną osobę). Pomoc udzielana jest na wniosek, który należy złożyć do właściwego Ośrodka Pomocy Społecznej.

W przypadkach szczególnie uzasadnionych pomoc może być udzielona dzieciom oraz uczniom również w charakterze doraźnym. Nie jest wymagane wtedy spełnienie warunków, o których mowa powyżej. Wystarczy wyrażenie samej chęci zjedzenia przez dziecko posiłku. Wtedy to dyrektor szkoły lub przedszkola informuje właściwy Ośrodek Pomocy Społecznej o potrzebie udzielenia pomocy.

Powrót stołówek do szkół

Należy pamiętać, że problem głodu istnieje również w Polsce, w tym zwłaszcza w przypadku dzieci. Rodzice bardzo często nie są w stanie przygotować codziennie gorącego posiłku, przez co coraz więcej dzieci jest niedożywionych. Z tego względu w ramach programu przewidziano również moduł trzeci, który ma za zadanie tworzenie warunków umożliwiających spożywanie przez uczniów posiłku w trakcie pobytu w szkole. Dzięki niemu szkoły publiczne otrzymają pieniądze na doposażenie i poprawę standardu już funkcjonujących stołówek oraz na stworzenie nowych. Takie rozwiązanie pozwoli na to, by każde potrzebujące dziecko zjadło ciepły i pełnowartościowy posiłek będąc w szkole.