Nawet 1200 zł nowego świadczenia. Środki otrzyma jednak tylko część Polaków

Codzienne Energetyka Finanse Dołącz do dyskusji
Nawet 1200 zł nowego świadczenia. Środki otrzyma jednak tylko część Polaków

Rządzący zapowiedzieli nie tylko zamrożenie cen energii w drugim półroczu 2024 r. (choć po innej stawce, niż do tej pory), ale też – wypłatę bonu energetycznego. Komu będzie przysługiwać bon energetyczny, ile będzie wynosić i kiedy nowe przepisy wejdą w życie? Wiadomo już coraz więcej na ten temat.

Komu będzie przysługiwać bon energetyczny?

Bon energetyczny ma być rozwiązaniem wprowadzonym równolegle z zamrożeniem cen energii na drugie półrocze 2024 r. Jak podał na platformie X Maciej Berek, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów rząd ma zająć się projektem dotyczącym bonu energetycznego 7 maja, czyli zaraz po długim weekendzie majowym. Wiadomo już jednak wstępnie, komu będzie przysługiwać bon energetyczny i na jakie kwoty będą mogli liczyć Polacy – niedawno projekt ustawy pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Prawdopodobnie dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że rząd zamierza wprowadzić kryterium dochodowe. Bon energetyczny ma być wypłacany gospodarstwom, których dochód nie będzie przekraczał 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Warto jednak zaznaczyć, że ma obowiązywać zasada „złotówka za złotówkę” – tym samym nowe świadczenie otrzyma również część osób o wyższych dochodach. Kwota bonu będzie proporcjonalnie pomniejszana po przekroczeniu limitu dochodowego.

Ile wyniesie bon energetyczny?

Wysokość bonu energetycznego będzie z kolei uzależniona nie od wysokości dochodów w gospodarstwie domowym w przeliczeniu na jedną osobę, a od tego, jak liczne jest dane gospodarstwo. Bon energetyczny dla jednoosobowego gospodarstwa domowego ma wynieść 300 zł; dla 2-3 osobowe – 400 zł. Na bon w wysokości 500 zł będą mogły liczyć gospodarstwa 4-5 osobowe, natomiast dla gospodarstw liczących sześć osób i więcej rząd przewiduje wypłatę świadczenia w wysokości 600 zł.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że część osób będzie mogła liczyć na wyższy bon energetyczny. Wyższe świadczenie będzie jednak. przysługiwać tylko tym gospodarstwom domowym, które są ogrzewane energią elektryczną (i jest to główne źródło ogrzewania), a w dodatku jest to zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Ile będzie można otrzymać w takim wypadku? Bon energetyczny wyniesie w takiej sytuacji 600 zł dla gospodarstwa jednoosobowego, 800 zł dla gospodarstwa 2-3 osobowego, 1000 zł dla gospodarstwa 4-5 osobowego oraz 1200 zł dla gospodarstwa liczącego co najmniej sześć osób.

Obecnie rząd przewiduje wypłatę bonu energetycznego w drugiej połowie 2024 r. Można się spodziewać, że będzie to raczej początek drugiego półrocza – ostateczne terminy zostaną jednak dopiero ogłoszone.