Domy z bali są coraz częściej wybieraną technologią budowy. Nie kojarzą się już jedynie z klimatycznymi górskimi domkami, lecz przede wszystkim z w pełni funkcjonalnym budynkiem, odpowiednim do całorocznego zamieszkania. Choć może się wydawać, że dom z bali nie jest rozwiązaniem energooszczędnym, a drewno jako budulec szybko nagrzewa się i wyziębia, okazuje się, że to tylko pozory. Dlaczego?
Poniżej wyjaśnimy, dlaczego całoroczne domy z bali są dobrym rozwiązaniem dla wszystkich ceniących sobie dobrą izolacyjność budynku, a także wprowadzanie w życie ekologicznych metod budowy.
Czy domy z bali zapewniają dobrą izolację termiczną?
Budowa domu z bali oparta jest na masywnej konstrukcji, a grubość bali zazwyczaj nie wymaga dodatkowej warstwy izolacji termicznej. Dzięki temu, że konstrukcja jest całkowicie szczelna, nawet w poziomych miejscach łączenia bali, nie dochodzi do strat ciepła, a także do nadmiernego i szybkiego nagrzewania się budynku. Wszystko to oczywiście przekłada się na lepszy komfort życia mieszkańców.
Budowa domu z bali ma jedną istotną zaletę, o której często nie pamiętają inwestorzy. Ściany kumulują w ciągu dnia ciepło pozyskane z ogrzewania przez słońce, a następnie uwalniają je do wnętrza budynku. Takie długie przesunięcie fazowe oznacza w praktyce, że w czasie obniżania się temperatury w nocy, ściany będą oddawały nagromadzone w czasie dnia ciepło, aż do jej wyrównania wewnątrz budynku.
Taka technologia budowy sprzyja w naturalny sposób utrzymywaniu stałej, komfortowej temperatury zarówno w ciągu dni, jak i w nocy. Dzięki temu zimą w domu z bali jest ciepło, latem natomiast wnętrze nie nagrzewa się i jest przyjemnie chłodne. Taki szczelny, energooszczędny dom nie generuje więc wysokich kosztów zużycia energii.
Jednym z ważniejszych pytań, jakie zadają sobie inwestorzy, jest to, czy dom z bali trzeba ocieplić. Jeśli bale, z których wykonano ściany, mają odpowiednią grubość, nie wymagają dodatkowej warstwy ocieplenia i tym samym podnoszenia kosztów inwestycji. Trzeba jednak pamiętać, że ocieplenie domu z bali będzie w większości przypadków konieczne przy dachu, podłodze i stropach. Dzięki temu można oszczędzić jeszcze więcej ciepła.
Warto także podkreślić, że jeśli chodzi o domy z bali, to współczynnik izolacji cieplnej jest w tym przypadku nieco wyższy niż w innych konstrukcjach. Istotną zaletą domu z bali jest nie tylko mniejsze zużycie energii i dobra izolacja cieplna, lecz także izolacja akustyczna, czyli ochrona przed hałasem dochodzącym z zewnątrz.
Czy dom z bali jest domem ekologicznym?
Dom całoroczny z bali z całą pewnością może aspirować do miana domu ekologicznego. Wpływa na to kilka czynników. Najważniejszym jest bez wątpienia wykorzystanie w budowie naturalnego materiału, jakim jest drewno. Ten trwały budulec pozwala na wzniesienie wytrzymałej konstrukcji na wiele lat.
Dodatkowo, jest to materiał odnawialny, więc dom z bali powinien być pierwszym wyborem dla wszystkich stawiających ekologiczne rozwiązania na pierwszym miejscu. Budowa domu z bali pozwala także wyeliminować użycie środków chemicznych, co nie pozostaje bez wpływu na środowisko. Pozyskanie budulca i jego obróbka nie generują znacznych ilości dwutlenku węgla i pozostałych zanieczyszczeń.
Dlaczego jeszcze dom parterowy z bali można uznać za ekologiczny? Dzięki użyciu drewna wewnątrz wytwarza się specyficzny mikroklimat, na co wpływa możliwość samoregulacji poziomu wilgotności budulca.
Budowa trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Można zdecydować się też na opcję, kiedy na miejsce budowy dostarczane są gotowe prefabrykaty – wtedy samo ich złożenie zajmie zaledwie kilka dni.
Dla mieszkańców i użytkowników domów z bali nie bez znaczenia pozostanie też fakt, że budulec, jakim jest drewno, pięknie pachnie, wytwarzając tym samym we wnętrzu specyficzny, naturalny klimat bez względu na porę roku. To jedna z wielu zalet dla wszystkich osób, które cenią życie w zgodzie z naturą. Budowa domu z bali nie generuje też wielu odpadów na miejscu posadowienia budynku – plac budowy pozostaje czysty, a środowisko naturalne chronione. Domy w tej technologii – odpowiednio zaprojektowane i wykonane – są więc ekologiczne, energooszczędne, solidne i wytrzymałe, a do tego wyróżniają się wyjątkową estetyką.
Materiał reklamowy Extradom