Filozofia budowania eko domu

Lokowanie produktu Nieruchomości Dołącz do dyskusji (119)
Filozofia budowania eko domu

Zastosowanie inteligentnych rozwiązań w domu często kojarzy się z gadżetami dla zamożnych. To nie musi być regułą. Warto zastanowić się, czy inwestując w nowoczesne systemy, możemy obniżyć rachunki i pomóc środowisku. Co może nam dać ekologiczny dom? 

Eko dom z najnowocześniejszą technologią

Kluczowe zasady budowania ekologicznych domów są doskonale znane współczesnym architektom. W skrócie chodzi o to, by budować prosto, z przyjaznych dla środowiska materiałów i wykorzystywać jak najwięcej naturalnego światła. Nowoczesna technologia spełnia w tym procesie bardzo ważną rolę.

Pomóc (i mieszkańcom, i środowisku) mogą na przykład aplikacje, które umożliwiają sterowanie wszystkimi instalacjami w domu. Dadzą one domownikom większą kontrolę nad tym, co się dzieje w mieszkaniu, a co za tym idzie – pozwolą zmniejszyć rachunki. To efekt zastosowania takich rozwiązań, jak między innymi specjalne mechanizmy obniżające temperaturę w pokojach, w których nikt nie przebywa. Coraz częściej wykorzystywane są też sceny świetlne. Opcja ta automatycznie dobiera intensywność oświetlenia do aktualnych potrzeb domowników. Niektóre inteligentne systemy ustawiają rolety i żaluzje w taki sposób, by jak najczęściej korzystać z oświetlenia naturalnego. Dzięki stosowaniu aplikacji można również sterować wentylacją. Zdecydowanie zapewnia to komfort domownikom, szczególnie tym, którzy są alergikami.

Do inteligentnego eko domu warto też zaadoptować nieco bardziej znane rozwiązania, takie jak kolektory słoneczne czy małe elektrownie wiatrowe.

Eko dom – wszystko pod kontrolą

Komu zdarzyło się wyjść z domu i zostawić włączone światło? Jeszcze więcej kłopotów może spowodować niezakręcona woda albo pozostawione żelazko w kontakcie. Przepis na uniknięcie takich sytuacji jest dość banalny – wystarczy uważać. Bywa jednak i tak, że z braku czasu i natłoku obowiązków zapominamy o najprostszych czynnościach. I tu może przyjść z pomocą inteligentny, ekologiczny dom. Za pomocą współczesnych rozwiązań, takich jak aplikacje uruchamiane na tablecie czy smartfonie, możemy sterować oświetleniem, wyłącznikami i sprzętami AGD w naszym eko domu. Takie alternatywy wpłyną nie tylko na nasz komfort psychiczny, ale i na ekologię oraz bezpieczeństwo. Dodatkowo spory wydatek, związany z budową inteligentnego i przyjaznego środowisku domu, zacznie się zwracać.

Według badań, koszty poniesione w związku z zarządzaniem systemem ogrzewania, powinny zwrócić się już po czterech latach. Biorąc pod uwagę, że zazwyczaj dom czy mieszkanie kupuje się na całe życie, taka inwestycja na pewno ma sens. Warto skorzystać ze specjalnych dofinansowań dla eko domów. Obecnie firma Energa wprowadziła na rynek ofertę, dzięki której już na początku inwestycji można otrzymać do 5 000 zł zwrotu na zakup pomp ciepła lub pieców akumulacyjnych. Szczegóły są dostępne na stronie www.energa.pl/dofinansowanie.

Ekologiczny dom – budowa czy adaptacja?

– Zbuduję dom, a inteligentne rozwiązania wprowadzę w nim za kilka lat – takie podejście jest popularne wśród Polaków. Oczywiście można to zrozumieć – według badań serwisu Domy.pl, większość mieszkańców naszego kraju nie chce wydać na zakup domu czy mieszkania więcej niż 400 tysięcy złotych. To suma mocno obciążająca domowy budżet, a sama instalacja inteligentnych systemów również może być sporym wyzwaniem. Szacuje się, że dostosowanie budynku do standardów inteligentnego eko domu to minimum 200 złotych za metr kwadratowy.

Jednak eksperci przestrzegają przed takim myśleniem i wskazują, że lepiej rozważyć zakup inteligentnych systemów tuż przed fazą projektowania. Dlaczego? Może się wydawać, że nowoczesne, ekologiczne zastosowania są jedynie dodatkiem, ale dziś tworzą już całą filozofię budowania domu. Korzystne dla otoczenia rozwiązania powinny stanowić spójną koncepcję już na początku, dlatego najlepiej, gdy plan na ich wprowadzenie jest odpowiednio przemyślany. Dzięki temu nasza inwestycja stanie się bardziej ekonomiczna i mniej skomplikowana. Instalowanie nowoczesnych urządzeń w funkcjonującym domu będzie bardziej wymagające. Wiąże się z tym na przykład: przekuwanie ścian, wymiana urządzeń czy kabli. Trzeba będzie też zintegrować cały sprzęt RTV i AGD z nową aplikacją.

Dom w ekologicznym stylu, zarządzany w nowoczesny sposób, to propozycja łącząca w sobie komfort i oszczędność. Obecnie, posiadanie ekologicznego budynku nie wyklucza używania inteligentnych i nowoczesnych rozwiązań. Zwrócenie się ku projektom przyjaznym środowisku oraz naszemu portfelowi jest ważnym, przyszłościowym krokiem dla ogólnej filozofii budowania domu.

Wpis powstał we współpracy z Energą