Flagę Polski się podnosi, a nie wiesza. Flaga Polski jest ściśle określona przez prawo, a flaga z napisami nie jest flagą

Gorące tematy Państwo Dołącz do dyskusji (191)
Flagę Polski się podnosi, a nie wiesza. Flaga Polski jest ściśle określona przez prawo, a flaga z napisami nie jest flagą

Biało-czerwone barwy są jednym z naszych symboli narodowych, a więc z okazji Święta Niepodległości na powiewającą flagę Polski można natknąć się niemal na każdym kroku. Warto zatem wiedzieć jak ten symbol został zdefiniowany w naszym prawie. Flaga Polski a prawo.

Obchodzimy właśnie sto lat odzyskania niepodległości. Z tej okazji w całym kraju odbędą się dziesiątki tysięcy uroczystości. Z pewnością każda z nich będzie przebiegać w otoczeniu dziesiątek flag. Te będą widocznie niemal na każdym kroku, a poza tymi oficjalnymi, które powiewają na masztach, wielu uczestników tych uroczystości przyjdzie z własnymi flagami. Czy jednak każdą z nich można nazwać flagą zgodnie z naszym prawem?

Wygląd flagi Polski został oczywiście uregulowany odpowiednimi aktami prawnymi. Ma to na celu z jednej strony określenie jej właściwości i cech fizycznych, a także zapewnienie odpowiedniej ochrony tego symbolu. Już w pierwszym artykule ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych czytamy

1. Orzeł biały, biało-czerwone barwy i „Mazurek Dąbrowskiego” są symbolami Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji.
3. Symbole Rzeczypospolitej Polskiej pozostają pod szczególną ochroną prawa, przewidzianą w odrębnych przepisach.

flaga polski
Flaga Polski według ustawy

Flaga Polski w ustawie

Według ustawy flaga Polski to prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczpospolitej Polskiej (a więc biało-czerwony), który jest umieszczony na maszcie. Wymiary flagi nie są prawnie określone. Ważne jest jednak to, że ustawa określa stosunek szerokości flagi do jej długości na 5:8.

Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie.

Nie wszyscy wiedzą, że ustawa określa również inną niż ta pokazana wyżej flagę Polski. Chodzi oczywiście o wariant z godłem Polskim, który znajduje się pośrodku białego pola. Poza godłem ta flaga nie różni się niczym innym od wariantu podstawowego.

flaga polski prawo
Flaga Polski z godłem

Wariantu flagi z godłem używają przede wszystkim przedstawicielstwa dyplomatyczne, cywilne lotniska i lądowiska, cywilne samoloty komunikacyjne podczas lotów za granicą, a także kapitanaty i bosmanaty portów. Flaga Polski z godłem jest również używana jako polska bandera na statkach morskich.

Flagę się podnosi, a nie wiesza

Ustawa nie zakazuje „zanieczyszczania” flagi dodatkowymi elementami, co sprawia, że bardzo często możemy zobaczyć flagi okraszone napisami „Polska”, innymi symbolami czy nazwami miejscowości. Trzeba jednak pamiętać, że taka flaga nie powinna być uznawana za flagę Polski, a jedynie produkt marketingowy. Osobiście bardzo bym chciał, abyśmy zaczęli traktować takie ozdabianie flagi jako jej zniewagę. W końcu takie zachowanie jest penalizowane w kodeksie karnym w artykule 137.

Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Szczególny szacunek naszego ustawodawcy do flagi widać chociażby w sformułowaniach używanych w ustawie. Warto zwrócić uwagę, że według ustawy flagę Polski na maszt się podnosi, a nie wiesza. To smutne, że czytając tekst ustawy pierwsze, co przyszło mi do głowy to ten film umieszczony na YouTube.

https://www.youtube.com/watch?v=RSSIz-0pnCM

Ps. Polecamy sprawdzić też jak to jest z tym hymnem Polski. „Póki”, czy „kiedy”?