Wiadomo, ile zarabiają deweloperzy. Koszt budowy metra kwadratowego może zaskakiwać

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Wiadomo, ile zarabiają deweloperzy. Koszt budowy metra kwadratowego może zaskakiwać

Raczej nikt nie ma wątpliwości co do tego, że prowadzenie firmy deweloperskiej może być świetnym pomysłem na biznes. Ile jednak faktycznie zarabia deweloper na bloku mieszkalnym czy szeregowcu? Pewną wskazówkę stanowią dane NBP.

Ile zarabia deweloper na bloku czy szeregowcu? Przeciętny koszt budowy mkw. nieruchomości

Zarobki deweloperów rozpalają wyobraźnię. Ile jednak faktycznie zarabiają na budowie lokali mieszkalnych i domów? Wskazówek można szukać w danych NBP. Z „Raportu o sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2022 r.” wynika, że przeciętny koszt budowy metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego w styczniu 2023 r. wynosił (w skali kraju) ok. 4800 zł; w przypadku Warszawy koszt ten był wyższy i wyniósł ok. 5300 zł.

Czy to jednak oznacza, że deweloperzy osiągają zysk w wysokości co najmniej 100 proc.? Oczywiście nie – koszt budowy metra kwadratowego nieruchomości jest oczywiście podstawową składową kosztów dewelopera, jednak oprócz tego firmy deweloperskie ponoszą wydatki związane z utrzymaniem przedsiębiorstwa czy marketingiem. Jak podaje NBP, w IV kwartale 2022 r., ze względu na wzrost kosztów produkcji mieszkań, szacowany zysk deweloperski w największych miastach spadł nieco względem szacowanego wyniku z IV kwartału 2021 r. i wahał się w przedziale 14-28 proc.

Czas sprzedaży mieszkań się wydłużył, ale sytuacja deweloperów – wbrew doniesieniom – pozostawała bardzo stabilna

Co istotne – ale raczej mało zaskakujące dla kogokolwiek – w 2022 r. wydłużył się również czas wyprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym – z 2,7 w I kwartale 2022 r. do 5,6 kw. na końcu poprzedniego roku. Było to do przewidzenia, biorąc pod uwagę fakt, że w zeszłym roku zdolność kredytowa Polaków gwałtownie się pogorszyła i spora grupa osób odłożyła zakup mieszkania na później.

Czy to jednak przełożyło się na pogorszenie sytuacji deweloperów? Niekoniecznie; pomijając już kwestię zysków (które nadal utrzymywały się w dużych miastach na poziomie co najmniej kilkunastu procent), NBP podaje, że sytuacja ekonomiczna większości deweloperów na koniec 2022 r. utrzymała się na dobrym i stabilnym poziomie – głownie w grupie firm o dużym potencjale produkcyjnym z widoczną tendencją. Osłabiła się natomiast kondycja mniejszych podmiotów.

Deweloperzy dopiero będą świętować. Nikt nie ma wątpliwości, że rok 2023 może być rekordowy

Po nieco słabszym (ale jak widać – wciąż niezłym) roku 2022 deweloperzy zdecydowanie złapali wiatru w żagle – oczywiście dzięki Bezpiecznemu Kredytowi. Program z jednej strony znacząco zwiększył popyt, z drugiej – pozwolił de facto na podniesienie cen nieruchomości, nierzadko nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z tego względu raport NBP za rok 2023 może być jeszcze ciekawszy – i pokaże, ile deweloperzy faktycznie zarobili dzięki Bezpiecznemu Kredytowi.