Mieszkanie dla młodych wyczerpane. 67 milionów złotych socjalu rozeszło się w kilka godzin

Gorące tematy Codzienne Finanse Dołącz do dyskusji (213)
Mieszkanie dla młodych wyczerpane. 67 milionów złotych socjalu rozeszło się w kilka godzin

Kilka dni temu weszła w życie ustawa, której skutkiem było zwiększenie puli środków przeznaczonych na wypłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Chodziło konkretnie o 67 milionów złotych. Ta kwota wyczerpała się w tydzień.

Program Mieszkanie dla Młodych stanowiło ogromne wsparcie dla osób, które planowały zakup własnego mieszkania. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu ceny mieszkań, zwłaszcza w dużych aglomeracjach, już dawno przekroczyły granice zdrowego rozsądku. W takich okolicznościach każda złotówka do skarbonki z napisem „na mieszkanie” jest, nomen omen, na wagę złota.

Do tej pory program funkcjonował w ten sposób, że wypłacie podlegało 95% z przeznaczonej na ten cel puli. Ze względu na ogromne zainteresowanie programem, pula ta w każdym kolejnym roku była wykorzystywana coraz szybciej. Na lata 2017-2018 na ten cel przeznaczono 746 milionów złotych, co stanowiło 100% puli. Pozostałe 5%, które nie podlegało wypłacie, to dodatkowe 67 milionów złotych, a więc wiele szczęśliwych rodzin.

Ekonomiści zapowiadali, że wyczerpanie dodatkowych środków nastąpi w ciągu dwóch dni

1 sierpnia tego roku weszła w życie ustawa, która uruchomiła niedostępne do tej pory 5%, co wypuściło na rynek kwotę 67 milionów złotych. W związku z nowymi przepisami Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił, że rozpocznie przyjmowanie wniosków, które miały brać udział w podziale tych środków, 8 sierpnia. Tego dnia, o godzinie 15, BGK wydało kolejny komunikat, tym razem o tym, że pula została wykorzystana. Wyczerpanie środków zajęło kilka godzin. Wobec tego dalsze wnioski o dofinansowanie na 2017 rok nie będą już przyjmowane.

Mieszkanie dla Młodych ma zostać zastąpione Mieszkaniem +

To może być jedna z ostatnich edycji tego programu. Premier Beata Szydło już jakiś czas zapowiedziała zakończenie finansowania w ramach Mieszkania dla Młodych. Rząd Prawa i Sprawiedliwości ma zamiar obecnie stawiać na swoje autorskie programy, w tym  osławionym Mieszkanie +, który ma być niczym innym jak wynajmowaniem mieszkań przez państwo swoim obywatelom. W dodatku od dłuższego czasu coraz głośniej mówi się, że ustawa, która ma regulować następcę programu Mieszkanie dla Młodych, jest, lekko mówiąc, kontrowersyjna.