Mieszkanie dla Młodych teraz także dla rynku wtórnego!

Gorące tematy Nieruchomości Dołącz do dyskusji (5)
Mieszkanie dla Młodych teraz także dla rynku wtórnego!

Przegłosowana została nowelizacja programu MdM. Dofinansowanie nawet na ponad 100 000 zł otrzymamy także przy zakupie używanych mieszkań.

O tym, że program Mieszkanie dla Młodych obniży wymagania, wiedzieliśmy już od kilku dni. Jednak oficjalnie to dopiero dziś, 25 czerwca 2015 roku, okazało się na jak duże ułatwienia będą mogli liczyć wszyscy ci, którzy chcą zakupić „pierwsze własne m”.

Najważniejszą ze zmian jest oczywiście fakt, że MdM odchodzi od wspierania kupna jedynie na rynku pierwotnym. Do tej pory młodzi decydujący się na mieszkanie mieli poważny dylemat. Kupienie nowej nieruchomości nawet przy udziale w programie było najczęściej droższe, niż nabycie podobnego metrażowo lokum z rynku wtórnego.

Istotną kwestią ujętą w dzisiejszym głosowaniu były też limity cenowe kupowanych mieszkań. Rząd chciał ustalenia maksymalnych kosztów na poziomie 80% ceny wskaźnika kosztu odtworzenia 1 m. kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla danej gminy. Posłowie jednak zadecydowali o aż 90%. Dla porównania, dla rynku pierwotnego limit ten wynosi 110%.

Co jeszcze uległo zmianie? Przede wszystkim, łatwiej będzie starać się o dofinansowanie tym, chętnym, którzy nie posiadają zdolności kredytowej. Do tej pory obowiązywała zamknięta lista osób, które mogą stać się dodatkowymi kredytobiorcami, „użyczając” tym samym swojej zdolności kredytowej. Obecnie nie będzie w tym zakresie ograniczeń – taką formalną pomocą przysłuży nam się dowolny człowiek.

Znowelizowana treść programu zachęca także do poszerzenia rodziny. Wszyscy posiadający troje lub więcej dzieci, będą mogli liczyć na dofinansowanie nie 50, a 65 m. kw. Między innymi dzięki tej uldze, zaobserwujemy wiele przypadków, w których po wyliczeniach kwota dofinansowania przekroczy 100 tyś. zł.

Pamiętajmy, program Mieszkanie dla Młodych dotyczy związków, w których chociaż jedna osoba nie ukończyła jeszcze 35 roku życia i żadna z nich nie posiada własnego mieszkania lub domu. Zmienia się jednak zasada, która mówi, że ubiegać mogą się tylko małżeństwa – teraz złożą wniosek także narzeczeństwa oraz osoby pozostające w związkach partnerskich.

Od kiedy złożymy wnioski na nowych zasadach? Wszystko wskazuje na to, że już od września 2015 roku. Oczywiście, cała procedura zawiera liczne formalności, wymaga wyliczeń, wyboru odpowiedniej nieruchomości spełniającej wszystkie wymagania, a także zebrania kwoty wkładu własnego.

Jeżeli mamy problem w zawiłościach programu lub nie do końca wiemy jak uzyskać możliwie najwyższe dofinansowanie, warto skonsultować się ze specjalistą. Polecamy porady naszych prawników, którzy współpracując z serwisem Bezprawnik.pl odpowiedzą na wszystkie pytania nadesłane pod adres kontakt@bezprawnik.pl i przedstawią darmową wycenę zajęcia się każdą opisaną sprawą.