Mieszkanie dla Młodych – dofinansowań nie starczy dla wszystkich

Gorące tematy Nieruchomości Dołącz do dyskusji (3)
Mieszkanie dla Młodych – dofinansowań nie starczy dla wszystkich

Po zmianach w MdM, program zyskał jeszcze większą popularność. Dofinansowań może zabraknąć już około połowy 2016 roku.

Program Mieszkanie dla Młodych umożliwia wszystkim poniżej 35-go roku życia zakup pierwszej nieruchomości. Do niedawna dofinansowania dotyczyły jedynie rynku pierwotnego. Jak pisaliśmy przed paroma miesiącami, od września 2015 dotacją objęte są także domy i mieszkania używane. Po tej zmianie, liczba chętnych wzrosła i pula gotówki może szybko się wyczerpać.

Aby wziąć udział w programie MdM, przynajmniej jedna osoba z pary (nie muszą to być małżonkowie) musi mieć poniżej 35 lat, a żaden z nich nie może być właścicielem całościowym nieruchomości. Zakupione mieszkanie lub dom o powierzchni odpowiednio do 75 lub do 100 m² musi być objęte kredytem na co najmniej 50% wartości, spłacanym przez minimum 15 lat. Cena za metr musi też zamknąć się w granicznych kwotach ustalonych osobno dla konkretnych województw.

Suma dofinansowania zależy od sytuacji wnioskodawców. Samotni oraz pary bezdzietne mogą liczyć na dopłatę w wysokości do 10%, małżeństwa z dwójką dzieci do 20%, natomiast posiadający liczniejszą rodzinę mogą otrzymać aż 30% ceny nieruchomości. Pozwala to na spore oszczędności, dlatego wiele młodych osób korzysta z programu, wyczerpując całkowitą pulę, która na 2016 roku jest ustalona na kwotę 730 mln zł.

Kolejne rekordy dofinansowań padają od września, czyli od momentu wprowadzenia zmian. Wtedy to wykorzystano 63 mln zł na dopłaty, co było ogromną zmianą w stosunku do dotychczasowych miesięcznych kwot rzędu 20-30 mln zł. W październiku było to już 87,5 mln zł wyjętych z budżetu na rok 2015. Co więcej, zarezerwowano już także 31 mln zł z przyszłorocznej puli, dla nieruchomości które mają być odebrane właśnie w 2016 r. Z przytoczonej przez Wyborczą wypowiedzi analityka wynika, że przy takim tempie pieniędzy nie starczy do końca następnego roku.

Wylicza się, że jeśli zanotowana najwyższa popularność będzie się utrzymywać (i to bez dalszych wzrostów), w lipcu 2016 roku skończą się pieniądze i z programu nie będą mogli korzystać kolejni wnioskodawcy. Nawet jeżeli popularność MdM spadnie i wykorzystywanych będzie 55 mln zł miesięcznie, środki wyczerpią się w październiku. Obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy” – ci, którzy rozważają kupno własnego mieszkania dla młodych powinni więc się pośpieszyć.

Oczywiście, zanim złożymy wniosek, konieczne jest rozpatrzenie wszystkich warunków i sprawdzenie zdolności kredytowej (ta może nam być „użyczona” przez inną osobę). Choć program Mieszkanie dla Młodych bardzo pomaga w nabyciu pierwszej nieruchomości, z uczestnictwem w nim wiąże dużo formalności i wyliczeń. Warto więc dobrze przyjrzeć się jego warunkom lub skonsultować się ze specjalistą.

Nie wiesz jakie dofinansowania Ci się należą lub jak prawidłowo złożyć wniosek, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa: shutterstock.com