Jest nadzieja dla kredytobiorców. Na spektakularne zmiany trzeba będzie jednak poczekać

Finanse Dołącz do dyskusji
Jest nadzieja dla kredytobiorców. Na spektakularne zmiany trzeba będzie jednak poczekać

Już od dłuższego czasu pojawiają się doniesienia, że RPP może zdecydować się na obniżkę stóp procentowych jeszcze we wrześniu. Teraz potwierdza to kolejna członkini Rady. Wszystko wskazuje zatem na to, że – przynajmniej w teorii – raty kredytów mogą wkrótce zacząć spadać. Ale na spektakularne zmiany nie ma raczej co liczyć w najbliższej przyszłości.

Obniżka stóp procentowych już we wrześniu? Członkini RPP nie wyklucza

Jeszcze niedawno większość analityków było zdania, że pierwsza obniżka stóp procentowych może mieć miejsce dopiero w 2024 r.; niektórzy eksperci uważali zresztą, że RPP zdecyduje się na taki ruch nie wcześniej niż w 2025 r. Na tle wszystkich analityków wyróżniali się natomiast ekonomiści PKO BP, sugerujący, że obniżka stóp procentowych może mieć miejsce jeszcze w tym roku – i to nawet przed wyborami parlamentarnymi. Coraz więcej wskazuje na to, że mogą mieć rację.

W rozmowie z Business Insiderem członkini RPP, Iwona Duda, przyznała, że jeśli spadek inflacji w szybkim tempie będzie trwały (czyli utrzyma się co najmniej przez lipiec i sierpień), to obniżka stóp procentowych możliwa jest już we wrześniu – czyli po wakacjach.

Jak twierdzi Duda, RPP dała już mocny i czytelny sygnał, że cykl podwyżek stóp procentowych już się zakończył (co nie jest specjalnym zaskoczeniem biorąc pod uwagę fakt, że ostatnia podwyżka miała miejsce w we wrześniu 2022 r. i od tamtej pory stopa referencyjna utrzymuje się na poziomie 6,75 proc.). Jednocześnie członkini RPP uważa, że dokonane do tej pory podwyżki stóp cały czas oddziałują – i będą jeszcze oddziaływały – na procesy inflacyjne i gospodarcze. Jeżeli trend spadkowy wskaźnika inflacji będzie stały (choć Duda nie wyjaśniła, co należy przez to rozumieć), to Rada będzie mieć argumenty, by podjąć dyskusję na temat obniżek stóp procentowych – i to być może nawet już po wakacjach. Jednocześnie członkini RPP broniła się przed zarzutami o ewentualny polityczny wymiar decyzji o obniżce – z racji tego, że mogłaby ona zostać podjęta jeszcze przed wyborami parlamentarnymi.

Kredytobiorcy powinni jednak pamiętać, że nawet ewentualna obniżka nie zmieni drastycznie raty kredytu

Już we wcześniejszych spekulacjach na temat obniżki stóp procentowych pojawiały się hipotezy, że RPP – jeśli w ogóle zdecyduje się na taki ruch – to obniży stopy o 25 pb. To z kolei oznacza raczej kosmetyczne zmiany wysokości rat kredytów. Dodatkowo jest raczej mało prawdopodobne, by po rozpoczęciu cyklu obniżek stóp RPP decydowała się na znacznie bardziej radykalne obniżki w kolejnych miesiącach. Tym samym kredytobiorcy poczekają jeszcze na wyraźny spadek wysokości rat zaciągniętych zobowiązań.