Wiadomo już, ile może wynieść rata Kredytu na start w porównaniu ze standardowym kredytem. Część obliczeń może zaskakiwać

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Wiadomo już, ile może wynieść rata Kredytu na start w porównaniu ze standardowym kredytem. Część obliczeń może zaskakiwać

Teoretycznie już za kilka miesięcy powinien ruszyć nowy program dopłat do kredytów hipotecznych. Osoby, które chcą z niego skorzystać, mogą zastanawiać się, ile wyniesie rata Kredytu na start i ile zyskają na dopłatach do zobowiązania. Eksperci Expander i Rentier.io postanowili to policzyć.

Ile wyniesie rata Kredytu na start? Wciąż zależy to od wysokości zobowiązania

Nadal nie jest znana oficjalna data startu Kredytu na start (chociaż pojawiały się już spekulacje, że program ruszy we wrześniu). Na ten moment wiadomo jedynie tyle, że powinien zacząć funkcjonować w drugiej połowie 2024 r.

Znane są jednak założenia programu – można więc już wstępnie obliczyć, ile wyniesie rata Kredytu na start, biorąc pod uwagę zarówno ceny mieszkań, oprocentowanie preferencyjnego kredytu oraz kwoty, do których będzie przysługiwać dofinansowanie. Eksperci Expandera i Renter.io dokonali wstępnych obliczeń i porównali, ile wynosiłaby rata „zwykłego” kredytu oraz kredytu z dopłatami, zakładając, że zobowiązanie byłoby zaciągane na 30 lat, raty byłyby stałe, a kredyt bez dopłat pozwalałby sfinansować pełną wartość mieszkania. Kredyt miałby posłużyć sfinansowaniu zakupu mieszkania 50 mkw. w przeciętnej cenie dla danego miasta. Dodatkowo kredyt zaciągnęłaby para bez dziecka.

Obecnie najmniej spośród miast uwzględnionych w wyliczeniach trzeba zapłacić za mieszkanie w Częstochowie – 50-metrowy lokal kosztuje średnio 335 455 zł. Rata zwykłego kredytu (przy założeniu, że nie trzeba mieć wkładu własnego) wyniosłaby w tym przypadku 2461 zł. Rata Kredytu na start – 1351 zł. Różnica wynosi zatem 1100 zł.

Różnice w dopłatach między „zwykłym” kredytem a Kredytem na start nie zawsze będą takie same

Różnica między ratą zwykłego kredytu a ratą Kredytu na start może być jednak inna. Dobrym przykładem jest Kraków; obecnie za 50-metrowe mieszkanie trzeba przeciętnie zapłacić 778 761 zł. Rata zwykłego kredytu, zakładając, że byłby zaciągnięty na całą kwotę, wyniosłaby 5714 zł. Przy Kredycie na start – 4830 zł. Różnica jest zatem nieco niższa niż w przypadku Częstochowy, bo wynosi już tylko 884 zł. Z kolei największa różnica między ratą zwykłego kredytu a kredytu z dopłatami byłaby w tym momencie przy zakupie mieszkania w Bydgoszczy. Przeciętny 50-metrowy lokal w tym mieście kosztuje obecnie ok. 415 625 zł. Rata zwykłego kredytu wyniosłaby w ten momencie 3050 zł; kredytu z dopłatami – 1752 zł. Różnica w tym przypadku wynosi zatem już 1298 zł.

Skąd takie różnice? Wynika to głównie z kwoty kredytu, do jakiej będą przysługiwać dopłaty; to z kolei zależy zarówno od tego, kto zaciąga kredyt, jak i od miasta, w którym zlokalizowana jest kupowana nieruchomość. Warto zatem pamiętać, że ostateczna wysokość raty kredytu z dopłatą będzie uzależniona od kilku czynników – podobnie zresztą jak to, ile wyniesie sama dopłata.